Gümüş nanopartikül içeren PVA bazlı ambalaj materyalinin elektroeğirme yöntemi ile üretimi ve gıdada kullanım olanaklarının araştırılması
Production of silver nanoparticle-containing PVA-based packaging material by electrospinning and investigation of its potential applications in food
- Tez No: 945510
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE EKİCİ, DOÇ. DR. KEVSER KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışmasında, nar kabuğu ekstraktı kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle gümüş nanopartiküller (AgNP) üretilmiş ve bu nanoparçacıklar polivinil alkol (PVA) matrisine entegre edilerek AgNP içeren nanolifler (AgPVA) elde edilmiştir. Üretim elektroeğirme yöntemiyle gerçekleştirilmiş; karakterizasyon analizleriyle nanoliflerin morfolojik ve yapısal özellikleri değerlendirilmiştir. UV-Vis analizinde 400–450 nm aralığında yüzey plazmon rezonans pikleri tespit edilmiş, FTIR analizinde hidroksil ve karbonil gruplarının varlığı doğrulanmış ve XRD analizinde AgNP'lerin kristal yapıda sentezlendiği belirlenmiştir. SEM analizinde homojen, partikülsüz yapı gözlemlenmiş; EDXS sonuçlarında artan Ag konsantrasyonuna paralel olarak Ag oranının yükseldiği saptanmıştır. Antioksidan etkinlik DPPH ve ABTS analizleri ile değerlendirilmiş; %1 ve %1,5 AgNP içeren gruplarda (A2 ve A3) inhibisyon oranlarının %80'in üzerine çıktığı belirlenmiştir. AgNP içeren nanoliflerin özellikle Gram pozitif bakteriler (Staphylococcus aureus ve Bacillus cereus) üzerinde daha yüksek antibakteriyel etki gösterdiği gözlemlenmiştir. Gümüş içeren nanolifler ile kaplanan kıyma örneklerinde pH artışının, renk değişiminin, lipit oksidasyonunun ve mikrobiyal gelişimin yavaşladığı tespit edilmiştir. Ayrıca migrasyon analizinde tüm gruplarda Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'nin (EFSA) belirlediği 0,05 mg/kg sınır değerinin altında kalındığı saptanmıştır. Sonuç olarak AgNP içeren PVA nanoliflerin gıda kaplamalarında kullanılabilirliği gösterilmiş ve %0,5 ile %1 oranlarının etkin ve güvenli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, silver nanoparticles (AgNPs) were synthesized using pomegranate peel extract via a green synthesis method, and these nanoparticles were incorporated into a polyvinyl alcohol (PVA) matrix to produce AgNP-loaded nanofibers (AgPVA). The production was carried out using the electrospinning technique, and the morphological and structural properties of the nanofibers were evaluated through various characterization analyses. UV-Vis spectroscopy revealed surface plasmon resonance peaks in the range of 400–450 nm. FTIR analysis confirmed the presence of hydroxyl and carbonyl groups, while XRD analysis indicated the crystalline structure of the AgNPs. SEM analysis showed a homogeneous and bead-free morphology, and EDXS results demonstrated an increase in silver content proportional to the AgNP concentration. Antioxidant activity was assessed by DPPH and ABTS assays, revealing inhibition rates exceeding 80% in the groups containing 1% and 1.5% AgNPs (A2 and A3). Antibacterial activity was particularly prominent against Gram-positive bacteria. In minced meat samples coated with silver-containing nanofibers, slower increases in pH, reduced color degradation, delayed lipid oxidation, and inhibited microbial growth were observed. Furthermore, migration analysis confirmed that the amount of silver released remained below the legal limit of 0.05 mg/kg set by the European Food Safety Authority (EFSA). In conclusion, the results demonstrated that AgNP-loaded PVA nanofibers are applicable as food coatings, and concentrations of 0.5% and 1% were found to be both effective and safe.