Hastane ve diş kliniklerinin iç ve dış ortam havasında partikül fazındapolisiklik aromatik hidrokarbon ve ftalat esterlerinin seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the levels of polycycic aromatic hydrocarbon and phthalate esters in particle phase in indoor and outdoor air of hospitals and dental clinics
  1. Tez No: 826523
  2. Yazar: HEPSEN BAHAR GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ARSLANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hastanelerde ve diş muayenelerinde iç ortam hava kirliliği, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir ve sağlık açısından önemli bir konudur. Bu çalışma iç ortamdaki hava kalitesinin izlenmesi ve Sağlık kuruluşlarında partikül maddelerin kirliliğinin değerlendirmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla seçilen bir hastanenin 5 farklı odası (alçı odası, mamaografi odası, ilaç odası, ultarson çekim odası ve ultrason bekleme odası) ve 2 ayrı diş kliniğini seçilmiştir. Çalışmada hastanelerin farklı bölümlerinin iç ortamlarında, diş kliniklerinin ise iç ve dış ortamlarında solunabilir boyutta partikül madde (inhalable, D
Özet (Çeviri)
Indoor air pollution in hospitals and dental examinations can be caused by various factors and is an important health issue. This study aims to monitor indoor air quality and evaluate the pollution of particulate matter in healthcare institutions. For this purpose, 5 different rooms (plaster room, mammography room, medicine room, ultrasound shooting room and ultrasound waiting room) and 2 separate dental clinics of a selected hospital were selected. In the study, respirable particulate matter (inhalable, D