İnsansız hava aracı (İHA) sistemleri ile uydu sistemlerinin görüntü istihbaratı açısından kullanımının karşılaştırılması: Türkiye örneği üzerinden bir inceleme
Comparison of the use of unmanned aerial vehicle (UAV) systems and satellite systems in terms of image intelligence: A review on the case of Türkiye
  1. Tez No: 826524
  2. Yazar: SERKAN KOCAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. TARIK AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tezin amacı, İHA sistemleri ile uydu sistemlerine ait görüntülerin sağladıkları görüntü istihbaratı bakımından değerlendirmesini yapmak ve sistemlerin sağladıkları üstünlükler ile sahip oldukları kısıtlılıkları ortaya koymaktır. Tez kapsamında Türkiye'nin sahip olduğu İHA ve uydu sistemlerinin karşılaştırması yapılarak istihbarat ihtiyaçlarının karşılanması için toplama kaynaklarının seçiminde fikir edinilmesine yönelik bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır. Araştırmada sistemler etkili bir istihbaratın sahip olması gereken özellikler bakımından incelenmiştir. Araştırma tümevarım yaklaşımla nitel araştırma deseninde tasarlanmış olup betimsel içerik analizi ve istihbarat araştırmalarında kullanılan temellendirilmiş kuram yaklaşımı tasarımı kullanılmıştır. Araştırmada bölümler halinde öncelikle görüntü istihbaratının toplama disiplinleri içinde yeri ve önemi ile İHA ve uydu sistemlerinin görüntü istihbaratındaki yeri ve önemi açıklanmış, Türkiye'nin sahip olduğu İHA ve uydu sistemlerinin incelenmesinden sonra bu sistemlerin görüntü istihbaratının özellikleri bakımından karşılaştırması yapılmıştır. Araştırma sonucunda“Doğruluk”,“Zamanlılık”,“Kullanılabilirlik”,“Bütünlük”,“Kesinlik”, Güvenilirlik“, ”İlgililik“, Tahmin Edilirlik”ve“Uyarlanabilirlik”şeklinde sıralanan istihbarat özelliklerine göre sistemlerin üstünlüklerinin farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca taktik ve operasyonel seviyede ihtiyaçların karşılanmasında İHA sistemlerinin, stratejik ihtiyaçların karşılanmasında uydu sistemlerinin üstünlük sağlayacağına dair çıkarımlarda bulunulmuştur. Araştırmanın, istihbarat ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanılacak toplama disiplini kaynağının belirlenmesine katkı sağlayabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the images of UAV systems and satellite systems in terms of the imagery intelligence they provide and to reveal the advantages and limitations of the systems. Within the scope of the thesis, it is aimed to compare the UAV and satellite systems owned by Turkey and to create a source for gaining an idea in the selection of collection sources to meet intelligence needs. In the research, the systems were analyzed in terms of the features that an effective intelligence should have. The research was designed in a qualitative research design with an inductive approach and descriptive content analysis and grounded theory approach design used in intelligence research were used. In the research, firstly, the place and importance of imagery intelligence in collection disciplines and the place and importance of UAV and satellite systems in imagery intelligence were explained in sections, and after examining the UAV and satellite systems owned by Turkey, these systems were compared in terms of the characteristics of imagery intelligence. As a result of the research, it was determined that the superiority of the systems differed according to the intelligence features listed as“Accuracy”,“Timeliness”,“Usability”,“Completeness”,“Precision”,“Reliability”,“Relevance”,“Predictability”and“Adaptability”. In addition, it was concluded that UAV systems will provide superiority in meeting tactical and operational level needs, while satellite systems will provide superiority in meeting strategic needs. It was evaluated that the research could contribute to the determination of the collection discipline source to be used to meet intelligence needs.