Covıd-19 tanısı ile interne edilen 30-50 yaş arası hastalarda cinsiyetin prognoz üzerine etkisi ve bunu etkileyen diğer faktörler
The effect of gender on prognosis in patients between 30-50 years old with covid-19 and other factors affecting it
- Tez No: 635170
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Çağımıza damgasını vuran yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19), kısa sürede pandemiye sebep olmuş ve tüm dünyada hayatı sekteye uğratmıştır. Milyonlarca insanın enfekte olmasına sebep olan bu hastalıkla ilgili dünya literatüründeki bilgiler kısıtlıdır ve hala birçok çalışma yapılmaktadır. Bizim bu çalışma ile amacımız, yeni koronavirüs hastalığının kadın ve erkek cinsiyette prognozunu değerlendirmek ve bunu etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya hastanemiz pandemi kliniklerine interne edilen 30-50 yaş arası 260 hasta dahil edildi. Hastaların internasyon öncesi lökosit, nötrofil, lenfosit, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), hemoglobin, trombosit, c-reaktif protein (CRP), prokalsitonin, d-dimer, fibrinojen, LDH ve ferritin değerleri retrospektif olarak incelendi. Oksijen satürasyonu ve dakika solunum sayısı değerleri alındı. Yatış tomografilerindeki parankimal tutulumları sınıflandırıldı. Aldıkları tedaviler ve hastanede yatış süreleri dahil edildi. İstatistiksel analiz için MedCalc Statistical Software version 12.7 programı kullanıldı. BULGULAR: Çalışmada 145 erkek (%55,8) ve 115 kadın (%44,2) hasta değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and AIM: The new coronavirus disease (COVID-19), which has left its mark on our age, caused a pandemic in a short time. Information about this disease, which causes millions of people to be infected, is limited in the world and many studies are still in progress. Our aim is to evaluate the prognosis of COVID-19 in female and male gender and to reveal the factors affecting this. MATERIAL and METHODS: 260 patients between the ages of 30-50 who were hospitalized to our Pandemic Clinics were included in the study. Pre-hospitalization values of leukocyte, neutrophil, lymphocyte, neutrophil / lymphocyte ratio (NLR), hemoglobin, platelet, c-reactive protein (CRP), procalcitonin, d-dimer, fibrinogen, LDH and ferritin of the patients were retrospectively evaluated. Oxygen saturation and respiratory rate values were taken into account. Parenchymal involvements in pre-hospitalization tomography were classified. The treatments they received and their length of hospital stay were included in the study. MedCalc Statistical Software version 12.7 program was used for statistical analysis. RESULTS: In the study, 145 male (55.8%) and 115 female (44.2%) patients were evaluated.