Romatoid artrit hastalarının periodontal durumlarının değerlendirilmesi
Periodontal status of rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 566302
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÇAĞLAR LAÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızda tedavi görmekte olan orta şiddette romatoid artrit hastalarının periodontal durumlarını, yaş ve cinsiyet açısından eşit düzeydeki romatoid artrit olmayan bireylerle karşılaştırarak periodontitis prevalansı ve şiddetini saptamak amaçlanmıştır. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji kliniklerinde ve İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görmekte olan orta şiddette romatoid artrit hastalarından İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na periodontal durum değerlendirilmesi yapılmak üzere yönlendirilen 112 birey ile test grubu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi hastane kampüsüne başvuran herhangi bir enfeksiyöz hastalığı olmayan 112 birey ile kontrol grubu oluşturulmuştur. Çalışmaya dahil edilen bireylerin ayrıntılı medikal ve dental anamnezi alınmış; gingival indeks, plak indeksi, sondalamada kanama, sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman düzeyi ölçümleri yapılmıştır. Kontrol grubunda gingival indeks, plak indeksi, sondalamada kanama ve sondalanabilir cep derinliği istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunurken romatoid artrit grubu olgularında klinik ataşman düzeyi ve periodontitis prevalansı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda romatoid artrit olgularında yüksek periodontitis prevalansı saptanmakla birlikte periodontitis ile romatoid artrit arasında net bir bağlantı olduğunu bildirmek için bu bulgular yetersizdir. Örneklem büyüklüğü daha fazla olan mikrobiyolojik ve biyokimyasal parametrelerin de dahil edildiği daha kapsamlı araştırmalarla bu sonuçların desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the periodontitis prevalence and severity in a population of diagnosed rheumatoid arthritis Turkish patients with age and gender matched controls. A group of individuals (n=224), including 112 patients diagnosed with RA according to 2010 ACR/EULAR criteria, and 112 controls without RA and systemic diseases which is known to influence periodontal tissues were included in the study. The groups were matched according to age and gender. Patients were referred from the Rheumatology clinics of Istanbul University Medical Faculty Hospital and Istanbul Physical Medicine and Rehabilitation Training and Research Hospital, and non-RA patients were asked to attend the study who had applied Istanbul University Medical Faculty hospital clinics. All participants underwent a full-mouth periodontal examination on six sites per tooth assesing plaque index (PI), gingival index (GI), probing depth (PD), bleeding on probing (BOP), clinical attachment loss (CAL). All of the clinical parameters were significantly higher in control group except CAL (Clinical Attachment Level) values. CAL was higher in rheumatoid arthritis group and it was statistically significant. In addition, the prevalence of periodontitis was higher among rheumatoid arthritis patients. To confirm a cause - effect relationship between periodontitis and rheumatoid arthritis, more detailed interventional studies, which has microbiologic and biochemical parameters, are needed to evaluate both the effect of periodontal treatment on rheumatoid arthritis patients and the effect of RA treatment on periodontal status.