Mısır pamuk piyasasındaki ekonomik gelişmeler ve değişimi etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of economic developments and factors affecting change in the cotton market in Egypt
- Tez No: 826530
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÜRLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mısır pamuğu, ülkenin ekonomik yapısının dayanak noktalarından biri olduğu için önemli stratejik ürünlerden biri olarak kabul edilir. Dünya piyasalarında hala tekstil ve lüks giyim için dünyanın en kaliteli pamuğu olarak ayırt edilmektedir. Bu durum Mısır'a küresel piyasada iplikçilik, dokuma, konfeksiyon, yağ ve konsantre yem üretimi gibi birçok temel endüstriye girmesi için özel bir göreceli avantaj sağlamaktadır.Pamuk ekiminde, düşük fiyatlar, çiftçilerin daha değerli ürünleri üretmeyi tercih etmesi ve yüksel yaşama masrafları ile azalma meydana gelmiş ve 1960'ların başında yaklaşılk iki milyon olan ekim alanı 2020 yılında 265.000 dönüme düşmüştür. Bu doğrultuda çalışma, Mısır pamuğunun ekonomik bir değerlendirmesini ve pamukta meydana gelen değişiklikleri ve belirlenen değişkenlerde meydana gelen değişimlerin durumunu incelemeyi hedeflemektedir. Çalışmada, Fayyum vilayetinde yapılan bir anket çalışmasından elde edilen veriler ve tarımsal üretim verileri kullanılmış ve değişkenlerin değerlendirilmesi amacıyla Multinomial Lojistik Regresyon yöntemi kullanılmıştır. Sonunda bu sonuç ve önerilere ulaşılmıştır, tarımsal girdi sağlamak ve mahsulün pazarlanmasına yardımcı olmak için Tarım Kooperatifleri Derneklerinin rolünü etkinleştirmenin uygun maliyetli olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda girdi piyasalarındaki tekelleşmenin engellenmesi ve girdi fiyatlarının istikrara kavuşturulması için mekanizmaların kurulması gerekmektedir. Yerel ve küresel pamuk fiyatları arasındaki fiyat dengesizliklerinin çiftliklerin kar marjını yükselten , iyi tanımlanmış bir fiyat politikası geliştirmekte ekili alanların azlamasını engellemekte etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
Egyptian cotton is considered as one of the most important strategic crops because it is one of the mainstays of the economic structure. It is still distinguished in the world markets as the best quality cotton in the world for textiles and luxury clothing, which gives Egypt a special relative advantage in the global market for its entry into many basic industries related to this field Such as spinning, weaving and garments as well as the manufacture of oils and concentrated fodder. Cotton cultivation faced many problems that led to farmer retreat from cultivating it as a result of its low prices and their tendency to cultivate other more valuable crops and economic returns, especially with the high cost of living, which affected its cultivated area, which was to 2 million acres in the sixties of the last century and decreased to be 265,000 acres in 2020. Accordingly, the study aims to present an economic assessment of Egyptian cotton and the changes that have occurred to it and the consequences of these variables. The study has taken Fayyum governorate as a model for studying changes in the cotton crop through data of agricultural economic variables and preliminary data for a field study conducted in Fayyum governorate using Multinomial Logistic Regression, the following results and recommendations was reached. Activating the role of Agricultural Cooperatives Societies to provide agricultural production supplies and helping marketing the crop is affordable. Establishing a binding mechanism to prevent monopolies in the input markets to stabilize their prices and their availability in the market is necessary. Price imbalances between domestic and global cotton prices need to be addressed by developing a well-defined policy to price it, while raising the profit margin of farms, so that the significant deterioration in the cultivated area can be stopped.