Finansal yatırım araçlarında portföy optimizasyonu
Portfolio optimization in financial investment instruments
- Tez No: 882449
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, finansal yatırım araçlarında portföy optimizasyonuna yönelik olarak geleneksel emtialar ve kripto para birimleri ile gerçekleştirilen portföy optimizasyonu ve etkileri incelenmiştir. Araştırmada finansal yatırım araçlarında portföy optimizasyonu kapsamında üç farklı geleneksel emtia portföylerinin optimize edilmesi ve kripto para birimleri ile çeşitlendirmenin bu portföyler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın veri setini, 2017-2022 tarihlerini kapsayacak şekilde, dört likit kripto para birimi (Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), Dash coin (DASH)) ve geleneksel emtialardan; yumuşak emtialar (şeker, pamuk, kakao, portakal suyu), tarımsal emtialar (pirinç, buğday, soya fasulyesi, mısır) ve metal emtialara (altın, gümüş, platin, bakır) ait günlük veriler oluşturmaktadır. Öncelikle elde edilen verilerden etkin sonuçlara ulaşmak için emtia ve kripto para piyasasındaki belirsizliklerin durağanlıkları Phillips-Perron ve KPSS birim kök testleri ile incelenmiştir. Birim kök testlerinin incelenmesi sonrasında, her bir emtia için uygun ARMA modelleri belirlenmiştir. Emtia portföylerini optimize etme ve kripto para birimleri ile çeşitlendirmenin etkisini gözlemlemek amacıyla OxMetrics6 programı yardımıyla DCC-GARCH modeli kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. DCC-GARCH modeli ile elde edilen analiz sonuçlarına göre, kripto para birimlerinden bir kısmı gerçekleştirilen portföy çeşitlendirmesinde yatırımcı riskini azaltmakta bir kısmı da koruma özelliği göstermektedir. Çalışmanın bulgularında, kripto para birimlerinin, geleneksel emtialar ile arasındaki düşük korelasyon ve portföy performansını artırdığı bulgusuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, kripto para birimleri portföy çeşitlendirmesi için iyi bir araç olmakta ve portföy performansını olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates portfolio optimization in financial investment instruments, focusing on traditional commodities and cryptocurrencies. The research aims to optimize three different portfolios of traditional commodities within the scope of portfolio optimization in financial investment instruments and to examine the effects of diversifying these portfolios with cryptocurrencies. The dataset for the research comprises daily data spanning from 2017 to 2022, including four liquid cryptocurrencies (Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), Dash coin (DASH)) and traditional commodities. These traditional commodities encompass soft commodities (sugar, cotton, cocoa, orange juice), agricultural commodities (rice, wheat, soybeans, corn), and metal commodities (gold, silver, platinum, copper). First of all, in order to reach effective results from the data obtained, the stationarity of the uncertainties in the commodity and cryptocurrency markets was examined with Phillips-Perron and KPSS unit root tests. After examining the unit root tests, appropriate ARMA models were determined for each commodity. In order to observe the effect of optimizing commodity portfolios and diversifying with crypto currencies, analyzes were carried out using the DCC-GARCH model with the OxMetrics6 program. According to the analysis results obtained with the DCC-GARCH model, some of the crypto currencies reduce investor risks and show protection features in portfolio diversification, while some of them show diversification features. In the findings of the study, it has been found that cryptocurrencies have low correlation with traditional commodities and increase portfolio performance. In this context, cryptocurrencies serve as a good tool for portfolio diversification and positively impact portfolio performance.