Hareketli retansiyon apareylerinin hastalar üzerindeki sitotoksik ve genotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of the cytotoxic and genotoxic effects of removable retention appliances on patients
  1. Tez No: 826529
  2. Yazar: RUKİYE GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada hareketli retansiyon apareylerinden Hawley ve Essix plakların dokular üzerindeki sitotoksik ve genotoksik etkilerinin incelenip karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda sabit ortodontik tedavisi tamamlanmış 50 hasta randomize olarak iki gruba(n=25) ayrılmıştır. Retansiyon amacıyla ilk gruptaki hastalara Hawley apareyi, ikinci gruptaki hastalara Essix plak kullandırılmıştır. Genotoksik değerlendirme için tükürük örnekleri aparey kullanılmaya başlanmadan önce (TG0), 1 ay (TG1) ve 3 ay sonra (TG2) alınıp 8-OHdG, Nrf2 ve Keap1 değerleri incelenmiştir. Sürüntü numuneleri ise aparey kullanılmaya başlanmadan önce (T0) ve 14-21 gün sonra (T1) alınıp mikronükleus, piknozis, karyoreksiz ve karyolizis parametreleri değerlendirilmiştir. Bulgular: 8-OHdG değeri başlangıçta Essix grubunda yüksek iken 1. ve 3. ay ölçümlerinde Hawley grubunda yüksek bulunmuştur. Nrf2 değeri başlangıçta Essix grubunda yüksek bulunurken 1. ve 3.ay ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Keap1 değerinde başlangıç ve 1 ay sonraki ölçümde gruplar arasında farlılık bulunmazken 3. ay ölçümünde Hawley grubunda yüksek bulunmuştur. Mikronükleus, piknozis, karyoreksiz ve karyolizis değerleri T1 zamanında Essix grubunda daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Sürüntü örnekleri ile yapılan erken dönem incelemelerinde (14-21 gün) Essix plakların toksik etkisinin fazla olduğu görülse de uzun dönem tükürük analizi sonuçlarında (3 ay) Hawley plağının DNA'da daha fazla mutasyona neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine and compare the cytotoxic and genotoxic effects of Hawley and Essix removable retainers on tissues. Materials and Methods: In our study, 50 patients whose fixed orthodontic treatment was completed were randomly divided into two groups (n = 25). For retention purposes, Hawley appliance was used patients in the first group, and Essix retainers was used patients in the second group. For genotoxic evaluation, saliva samples were taken before using the appliance (TG0), 1 month (TG1) and 3 months later (TG2) and 8-OHdG, Nrf2 and Keap1 values were examined. Swab samples were taken before the device was used (T0) and 14-21 days later (T1) and micronucleus, pyknosis, karyorrhexis and karyolysis parameters were evaluated. Results: While the 8-OHdG value was initially high in the Essix group, it was found to be high in the Hawley group at the 1st and 3rd month measurements. While the Nrf2 value was found to be high in the Essix group at the beginning, there was no significant difference between the groups in the 1st and 3rd month measurements. While there was no difference in Keap1 value between the groups at baseline and 1 month later, it was found to be high in the Hawley group at the 3rd month measurement. Micronucleus, pyknosis, karyorrhexis and karyolysis values were found to be higher in the Essix group at time T1. Conclusion: Although it was seen that the toxic effect of Essix retainers was high in the early examinations made with swab samples (14-21 days), long-term saliva analysis results (3 months) showed that Hawley appliances caused more mutations in DNA.