Isısal uyarılmalı lüminesans yayınımlarının tayfsal olarak ölçme tekniği ve uygulamaları
Technique and applications of spectral measurement of thermally excited luminescence emissions
- Tez No: 826542
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, oda sıcaklığından 400oC ye kadar artan sıcaklıklarda, lineer sıcaklık artışı ile termal uyarım yapan ve hassas spektrometresi ile lüminesans ışımasını ölçebilen bir lüminesans okuyucu sistem geliştirilmiştir. Cihaz ayrıca dâhili X-Işınları kaynağı sayesinde gerek lineer sıcaklık artışında gerekse belirli sabit bir sıcaklıkta radyolüminesans ölçümleri de yapabilmektedir. Bu cihazın geliştirilmesindeki amaç dozimetrik malzemelerin lüminesans spektrumlarının ölçülmesi ve malzemelerin renk merkezlerinin belirlenmesidir. Böylece malzeme karakterizasyonu yapılarak yeni dozimetrik malzemelerin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Geliştirilen cihaz ile Alüminyum Oksit, Berilyum Oksit ve Disprosyum katkılı Kalsiyum Sülfat çalışılmış ve elde edilen verilerin literatür ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a luminescence reader system has been developed that can measure luminescence radiation with its sensitive spectrometer by thermal excitation with a linear temperature increase from room temperature to 400oC. The device can also perform radioluminescence measurements at a linear temperature increase and a specific constant temperature with its built-in X-Ray source. The purpose of the development of this device is to measure the luminescence spectra of dosimetric materials and to determine the colour centres of the materials. Thus, it is aimed to develop new dosimetric materials by material characterization. With the developed device, Aluminum Oxide, Beryllium Oxide and Dysprosium doped Calcium Sulfate were studied, and the data obtained agreed with the literatüre.