Genetic characterization of ancient charred wheat from the Kaymakçi Archaeological Site
Kaymakçı Arkeolojık alanından alınan antik kömürleşmiş buğday tohumlarının genetik karakterizasyonu
  1. Tez No: 826572
  2. Yazar: GÖKSU TUNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ÖZDEMİR DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Biyoloji, Genetik, Archeology, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Buğday, dünyanın en önemli tarımsal bitkilerinden biridir ve buğdayın evrimsel tarihini anlamak; verimini ve besin kalitesini iyileştirmek için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, Türkiye'deki, Manisa, Kaymakçı arkeolojik sit alanından çıkarılan kömürleşmiş buğday kalıntılarından izole edilen antik DNA (aDNA) analiz edilmiş ve elde edilen genetik veriler modern buğday çeşitleri ile karşılaştırılmıştır. 26s rDNA ve ITS2 (Internal Transcribed Spacer) bölgeleri, 3,500 yıllık kömürleşmiş buğday tohumlarının moleküler tanımlamasını yapmak için kullanılmıştır, IGS (Intergenic Spacer) bölgesi ise kömürleşmiş buğday tohumlarının genom tipini belirlemek için kullanılmıştır. Buğday gluten genlerinin yüksek moleküler ağırlıklı (HMW) alt birimleri, un kalitesinin temel belirleyicileridir ve bunların evcilleşme geçmişini anlamak, ıslah programlarını iyileştirmek için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın sonuçları, antik buğday örneklerinde buğday glutenin genlerinin HMW alt birimlerinin genetik çeşitliliğinin binlerce yıldır korunduğunu ortaya çıkardı. Bu bulgular, aDNA araştırmalarının Türkiye'deki buğdayın genetik tarihini aydınlatmada potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Wheat is one of the world's most essential crops, and understanding its evolutionary history is critical for improving its yield and nutritional quality. In this study, ancient DNA (aDNA) from wheat remains from Kaymakçı archaeological site, Manisa, Türkiye, was analyzed and compared to modern wheat varieties to investigate the effects of domestication on evolution of wheat. The 26s rDNA and ITS2 (Internal Transcribed Spacer) regions were used to make molecular identification of the 3,500 years old charred wheat seeds, while IGS (Intergenic Spacer) region was used to determine the genome type of the charred wheat seeds. These DNA barcodes revealed previously undetermined Triticum aestivum/durum ancient wheat seeds were T. aestivum. High Molecular Weight (HMW) subunits of wheat glutenin genes were investigated in this study since these genes are essential determinants of flour quality, and understanding their evolution is important for future improvement programs.. Results of this study revealed that the HMW subunits of wheat glutenin genes in ancient samples were highly conserved and that the genetic diversity of these genes has been preserved over thousands of years. These findings underscore the potential of aDNA research in elucidating the genetic history of wheat in Türkiye.