Bütçe gelir ve harcamalarının büyüme üzerine etkisinin matematiksel modellenmesi (Azerbaycan Cumhuriyeti örneği)
Mathematical modeling of the effect of budget income and expenditures on growth (Example of the republic of Azerbaijan)
  1. Tez No: 826579
  2. Yazar: VUGAR KARIMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANLAR REŞİDOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAD ALIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Matematik, Econometrics, Economics, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Azerbaycan Cumhuriyetinde ekonomik kalkınmaya yönelik uygulanan bütçe politikalarının büyüme üzerine etkisi istatistiksel ve matematiksel olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, bütçe politikalarının büyüme üzerine olumlu ya da olumsuz etkide bulunan politikaların nedenlerini belirlemek, ülkedeki bütçe politikalarının problemlerini tespit edip bu problemlere çözüm önerileri sunulmaktadır. 1992-2021 dönemini kapsayan Azerbaycan İstatistik Komitesinden alınan veriler dolar bazına dönüştürülmüş daha sonra deflatör vasıtasıyla enflasyon etkisinden arındırtılmıştır. Veriler durağanlık analizlerine tabi tutulmuştur. Daha sonra ARDL sınır testi yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulgularına göre sabit sermaye yatırımlarının büyüme üzerine kısa dönemde olumlu ve anlamlı, uzun dönemde ise olumlu lakin anlamsız etkisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra beşerî sermaye değişkeni kısa ve uzun dönemde anlamsız ve negatif etkiye sahip olmuş, devlet harcamaları hem uzun hem de kısa dönemde anlamlı etkiye sahiptir. Bütçe gelirleri uzun dönemde negatif etkide bulunmasına rağmen kısa dönemde anlamlı ve olumlu etkiye sahip olmasının da temel sebebi uzun ve kısa dönemde anlamlı ve olumlu etkiye sahip olan devlet harcamalarının mali kaynağı oluşturmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of budget policies applied for economic development in the Republic of Azerbaijan on growth was evaluated statistically and mathematically. In this study, it is aimed to determine the reasons of the policies that have a positive or negative effect on the growth of the budget policies, to identify the problems of the budget policies in the country and to propose solutions to these problems. The data received from the Azerbaijan Statistics Committee covering the period 1992-2021 were converted to dollar basis and then adjusted for inflation by means of a deflator. The data were subjected to stationarity analysis. It was then analyzed with the ARDL limit test approach. According to the findings of this study, fixed capital investments have a positive and significant effect on growth in the short term, and a positive but insignificant effect in the long term. In addition, the human capital variable had a meaningless and negative effect in the short and long term, and government expenditures had a significant effect in both the long and short term. The main reason why government revenues have a significant and positive effect in the short term, although they have a negative effect in the long term, is that government expenditures, which have a significant and positive effect in the long and short term, constitute a financial resource.