A new linear model for construction quality enhancement: Case study cost estimation
- Tez No: 826580
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Irak'ta, bir projenin başarısı anahtar kavram olarak proje kalitesine bağlıdır. kalite kavramı, bir projenin yasal, estetik ve fonksiyonel gerekliliklerini karşılama olarak tanımlanır. Bu hedefe ulaşmak için, kaliteye dayalı inşaat proje yönetimi maliyetini iyileştirmek için akıllı algoritma kullanılır. Gözlemlenen süreçle ilişkili birçok değişken olduğunda kullanılır. Bu proje için maliyet faktörleri, RII yöntemi ve Delphi yöntemi kullanılarak faktör sıralamasını derecelendiren belirli kriterlere göre seçilmiştir. Bu çalışmanın birincil amacı, yapı alanının, no. kat sayısı, istinat duvarlarının alanı, tuğla duvar tipi, bina tipi, binada kullanılan döşeme tipi, kolonlar arasındaki boşluk uzunluğu ve son olarak binada gerekli kolon sayısı. Mevcut tez, bir vaka çalışması oluşturmak, inşaat projeleri için maliyet değerini hesaplamak ve farklı kalite koşullarını kullanarak duvar ve yapı maliyetlerini belirlemek için Revit yazılımını kullandı. Bu, parametreler etkisi arasındaki doğrusal ilişkiyi söyleyerek yapılır. Bu çalışmada araştırmacı, MATLAB programını kullanarak ANN tekniğini kullanarak kilit etkili faktörleri tahmin etmiştir. Bu, daha sonra BIM metodolojisiyle ilişkilendirilen Gerçek maliyet durum incelemelerine dayalı olarak yapıldı. Sonuçlar, projenin kalitesini ve maliyetini seçmek ve sınıflandırmak için üstün bir seçim yöntemi olduğunu gözlemledi.
Özet (Çeviri)
In Iraq, the success of a project depends on the project quality as a keyconcept. the concept of quality as meeting the legal, aesthetic, and functional requirements of a project. in orderto achieve this target, the intelligent algorithm is used to enhance the construction project management cost based on quality. It is used when there are many of variables associated with the observed process. The cost factors for this project have been selected according to the specific criteria which rated the factor rank using RII method and Delphi method. The primary objective of this study is to identify the effect of building area, no. of floors, area of retaining walls, type of brick walls types of building, type of used slab in the building, length of spam between columns and finally the required number of columns in the building. The current thesis used the Revit software to create a case study, calculate the cost value for construction projects, and specify the wall and structure costs by using different quality conditions. This is done by sing the liner relationship between the parameters effect. The researcher in this work estimated the key effective factors by using the ANN technique by using MATLAB program. This was done based on the Real cost case studies which were then associated with the BIM methodology. The results observed a superior selection method for choosing and classifying the quality and cost of project.