Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama sürecinde uygun iş bağlamında kadın istihdamının artırılması: Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye karşılaştırması
Increasing women's employment in the context of suitable work in the process of achieving gender equality: European country and Turkey to comparison
- Tez No: 826593
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUALLA YÜCEOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kadın ve erkeğe öngörülen sosyal roller hak, fırsat ve kaynaklar dağılımında eşitsizlikler meydana getirmektedir. Eşitsizliğin yaratmış olduğu olumsuzlukların daha çok kadınları etkilediği bilinen bir gerçektir ve bu eşitsizlik yalnız kadınların değil ülkelerin sorunudur. Bu açıdan toplumsal cinsiyet eşitsizliği gelişmişlik seviyesi, gelir, statü, istihdam, refah seviyesi, rekabet gücü, kalkınma gibi temel konularda önemli bir belirleyicidir. Çalışma içerisinde eşitsizliği pekiştiren etmenlere, toplumsal cinsiyet eşitliği getirilerine ve Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye'nin toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama sürecindeki düzenlemelerine yer verilmektedir. Çalışmanın amacı olan kadın ve kadın istihdamının sağlanması belirtildiği üzere toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ile ilgilidir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı koşullarda meydana gelen uygun iş kavramı kadınların çalışma hayatı içerisindeki temel hakları, sosyal güvenlik ve sosyal diyalog haklarının korunmasına imkân sağlamaktadır. Bu bağlamda kadın istihdamı; genel iş gücü katılım, genel istihdam, yarı zamanlı istihdam, kayıt dışı istihdam ve işsizlik oranları gibi temel veriler Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye açısından karşılaştırılmıştır. Veriler ışığında Avrupa Birliği ülkelerinin büyük ölçüde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağladığı ve uygun iş adına kadın istihdamında başarılı bir görünüm sergilediği tespit edilmiştir. Türkiye'de ise uygun iş bağlamında kadın istihdamının umulan seviyelerde gerçekleşmediği tespit edilmiştir. Bu açıdan Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarına etkin politikalarla ağırlık verilmesi gerektiği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The prescribed social roles for women and men create inequalities in the distribution of rights, opportunities, and resources. It is a well-known fact that the negative consequences of these inequalities affect women more, and this inequality is not only a problem for women but also for countries. In this respect, gender inequality is an important determinant in key areas such as development level, income, status, employment, welfare level, competitiveness, and development. This study includes factors that reinforce inequality within the workforce, the benefits of achieving gender equality and the regulations related to achieving gender equality in Turkey compared to European Union countries. As stated in the study's objective the focus is on achieving gender equality and women's employment. The concept of decent work, occurring under conditions of gender equality, provides the opportunity to protect women's fundamental rights, social security, and social dialogue rights within their work life. In this context, women's employment, such as general labor force participation, overall employment, part-time employment, informal employment, and unemployment rates, has been compared between European Union countries and Turkey. Based on the data, it has been observed that European Union countries largely achieve gender equality and display a successful outlook for women's employment in terms of decent work. However, in Turkey, women's employment under the concept of decent work has not reached the expected levels. Therefore, it is suggested that effective policies should be prioritized for gender equality efforts in Turkey.