Devletin ülke dışında işlenen suçları yargılama yetkisi
  1. Tez No: 826597
  2. Yazar: ŞÜKRÜ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF EMRE ÖKTEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Tez konusu, devletin ülke dışında işlenen suçları yargılama yetkisidir. Tez çalışmasının konu ve kavramları ise egemenlik, yargı yetkisi, ülke ve ülke dışında işlenen suçların yargılanmasıdır. Egemenlik, kural koyma ve kuralları uygulama kudretidir. Uluslararası hukukta geçerli olan devletlerin eşit egemenliği ilkesi gereğince bir devlet, egemenlik yetkilerini kural olarak sadece kendi ülkesel sınırları dahilinde kullanabilir. Yargı yetkisinin bu şekilde kullanılması mülkilik ilkesi olarak adlandırılmaktadır. Devletler ülkeleri dışında işlenen suçları ise şahsilik, koruma ve evrensellik ilkeleri kapsamında yargılamaktadırlar. Ülke dışında işlenen suçlar, ulusal ve uluslararası mahkemeler tarafından yargılanmaya konu edilmektedir. Bu nedenle ulusal mahkemeler tarafından yapılan yargılamalar ile uluslararası ceza mahkemeleri incelenmiştir. Tezde ayrıca ülke dışında işlenen suçların yargılanması ile ilgili olarak Almanya, Fransa, Belçika, İspanya, Hollanda ve Danimarka'nın mevzuat ve uygulamaları ile Türk hukuku mukayeseli olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the exercise of extraterritorial jurisdiction. The core concepts in this thesis include sovereignty, judicial jurisdiction, territorial and extraterritorial jurisdiction. Sovereignty is the power to create rules and enforce them. Under the principle of equal sovereignty, a state can use its sovereign powers as a rule only within its territorial borders. This exercise of jurisdiction is called the principle of territoriality. States subject criminal offenses committed outside their countries to the use of juridical power within the scope of the principles of active and passive personality, the protective principle, and the universality principle. This thesis examines how crimes committed abroad are subject to prosecution by both national and international courts. Additionally, it conducts a comparative analysis of the legislative frameworks and practices related to the exercise of extraterritorial jurisdiction, with a focus on Germany, France, Belgium, Spain, the Netherlands, Denmark, and Turkish law.