Trablusgarp savaşının Osmanlı mecmualarına yansıması (Şehbal - resimli kitab - donanma - servet-i fünun)
  1. Tez No: 826616
  2. Yazar: GAMZE BAŞAK ATAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
1911-1912 yılları arasında gerçekleşen Trablusgarp Savaşı, Osmanlı Devleti ve İtalya'nın Trablusgarp ve çevre bölgesini ele geçirme mücadelesinin önemli sahnelerini konu almıştır. Osmanlı Devleti'nin Kuzey Afrika'daki son toprakları olan bölgenin İtalyanlar tarafından işgale uğrayacağına dair yayılan haberler halk tarafından duyulduğunda gerek İtalyan mallarına karşı düzenlenen boykotlar gerekse protesto gösterilerinin yapılmasına sebep olmuş ve halkın tepkisini çekmiştir. Savaşın başlangıç ve gelişim süreci boyunca Osmanlı Devleti'nde basılmakta olan gazeteler konuyu ele almış ve sıkı birer takipçisi olmuşlardır. Böylelikle Osmanlı halkı savaşı başlangıcından bitişine dek dönemin savaş konusunu işleyen gazete ve mecmualarından yararlanarak gelişmeleri takip etme olanağını elde etmişlerdir. Bu çalışma dönemin gazete ve mecmualarından olan Şehbal, Resimli Kitap, Servet-i Fünûn ve Donanma Mecmuasının savaşa dair makale, fotoğraf, propaganda yazıları ve haberlerini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Tripoli War which ook place between 1911 and 1912, took the topic of important scenes of the struggle to capture Tripoli and its surroundings by Ottoman State and Italy. When the spreading news was heard by the public about Italians to capture the region which was the last land of Ottoman State in South Africa, it caused bath to baycate Italian goods and make protest demonstrations, and got reaction of the public. Along the beginning and development process of the war, the mewspapers which were printed in Ottoman State, dealt with the subject and became the close followers to it. This, Ottoman people could follow the entire war from the beginning to the end, from the newspapers and magazines of the period which dealt with the war subject. This work has been prepared fort he purpose of putting forth the articles, photographs, propaganda writings and news of the newspapers and magazines of the period, about the war; they are Şehbal, Resimli Kitap, Servet-i Fünun and Donanma Mecmuası.