The impact of cognitive task complexity on the caf of l2 learners' written performance in relation to dwc feeback
Bilişsel görev karmaşıklığının dyd geri bildirimi ile ilişkili 2. dil öğrencilerinin yazılı performansı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 826615
  2. Yazar: RANIA MOHAMMED RADMAN FAREA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. AKBAR ALIŞAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Form odaklı dil modellerine tepki olarak, Görev tabanlı dil öğretim yaklaşımı ‎‎(GTDÖ), görev tasarımının L2 öğrencilerinin bilişsel tepkileriyle etkileşim biçiminde ‎psikolinguistik bir ilgiye sahiptir, L2 öğrenme ve kullanım için benzersiz fırsatlar ‎yaratmak. Bu yaklaşım, ders çalışmalarını öğretim ve araştırma için yönetilebilir ve ‎etkili araçlar olarak sunduğu için müfredat tasarımcıları, araştırmacıları ve öğretmenleri ‎cezbetmektedir. Görevler, öğrencilerin girdi elde ettikleri ve çıktı üretimine dahil ‎oldukları bir bağlam sağlayan yaşam benzeri iletişim faaliyetlerini temsil eder. Çeşitli ‎görev özelliklerinin öğrenme gelişimini ve performansını nasıl etkilediğini kapsamlı bir ‎şekilde kavramak hayati önem taşımaktadır. Görev özellikleri ve performansı ile ilgili ‎en önemli teoriler Skehan (1998) tarafından Sınırlı Dikkat Kapasitesi Hipotezi ve ‎Robinson (2001a, 2001b) tarafından Biliş Hipotezidir. Her iki model de görev ‎özelliklerinin bir görevi yerine getirirken dil öğrencilerinin bilişsel tepkisini nasıl ‎etkileyebileceğini incelemek için teorik bir çerçeve sağlar. Bununla birlikte, Robinson ‎ve Skehan'ın görüşleri, görev karmaşıklığının L2 öğrencilerinin dil üretiminin KDA ‎yapıları üzerindeki etkisi ve öğrencilerin görevleri yerine getirme konusundaki ‎dikkatlerini yönetme biçimleri konusunda çelişkilidir.Robinson'un teorisi ile motive ‎edilen bu araştırma iki yönlü bir amaç ile yürütülmektedir. Birincisi, Bilişsel Hipotez ‎konuşma moduna yönelik olduğundan, bu çalışma, kaynak yönlendirme boyutları (+ / ‎açısından artan görev karmaşıklığının etkilerini araştırmak için tahminlerini ‎uygulamaktadır/- burada ve şimdi, + / - birkaç unsur, + / - akıl yürütme talepleri ‎öğrencilerin yazılı üretimi için). İkincisi, çalışma, dil öğrenimi ve üretim sürecini ‎etkileyen önemli bir faktör olarak öğretmenin doğrudan yazılı düzeltici geri bildirimini ‎dikkate alarak KDA'ın üç yapısı arasında bir denge kurmaya çalışmaktadır. Bunu ‎başarmak için 53 Yemen EFL yetişkin öğrenicisi üzerinde bir deney yapıldı. Ön testten ‎sonra, kaynak yönlendirme boyutlarının her biri için (basit görev, karmaşık görev, resim ‎istemlerine bakarak ve belirli bir zamanda anlatı öyküleri yazarak öğretmenin geri ‎bildirimini) aldıktan sonra karmaşık görev. Bu araştırmanın bulguları, katılımcıların ‎üretiminde önemli bir etki fark edilmediğinden Robinson'un Bilişsel Hipotezini ‎desteklememektedir. Ancak, bu araştırma, Hipotezin konuşma modundan farklı doğası ‎için yazılı moda uygulanacak şekilde değiştirilmesi ve dil öğrenimini etkileyen diğer ‎faktörler göz önünde bulundurularak bazı çıkarımlar ve öneriler sunmaktadır üretim.‎
Özet (Çeviri)
As a reaction against forms-oriented language models, the Task-based language ‎teaching approach (TBLT) has got a psycholinguistic interest in the way task design ‎interacts with L2 learners' cognitive reactions, creating unique opportunities for L2 ‎learning and use. This approach is appealing to syllabus designers, researchers, and ‎teachers as it presents language tasks as manageable and effective tools for teaching ‎and research. Tasks represent life-like communicative activities that provide a context ‎in which learners are getting input as well as involved in the production of output. It is ‎vital to have a comprehensive grasp of how various task characteristics impact learning ‎development and performance. The most important theories dealing with task ‎characteristics and performance are the Limited Attention Capacity Hypothesis by ‎Skehan (1998) and the Cognition Hypothesis by Robinson (2001a, 2001b). Both models ‎provide a theoretical framework for studying how task characteristics could influence ‎language learners' cognitive response while performing a task. However, the views of ‎Robinson and Skehan are contradictory regarding the impact of task complexity on the ‎CAF constructs of L2 learners' language production and the way learners manage their ‎attention to perform tasks. Motivated by Robinson's theory, this research is conducted ‎with a twofold aim. First, since the Cognitive Hypothesis is intended for spoken mode, ‎this study applies its predictions to investigate the effects of increasing task complexity ‎in terms of resource-directing dimensions (+/- here and now, +/- few elements, +/- ‎reasoning demands) on learners' written production. Second, the study attempts to ‎achieve a balance between the three constructs of CAF by taking into consideration ‎teacher's direct written corrective feedback as an important factor affecting the ‎language learning and production process. To accomplish this, an experiment was ‎carried out on 53 Yemeni EFL adult learners. After the pre-test, they performed three ‎tasks for each of the resource-directing dimensions (simple task, complex task, complex ‎task after getting teacher's feedback) by looking at picture prompts and writing ‎narrative stories in a specified time. The findings of this research do not support ‎Robinson's Cognitive Hypothesis as no significant impact is noticed in the participants' ‎production. However, this research offers some implications and suggestions concerned ‎with modifying the Hypothesis to be applicable to written mode for its different nature ‎from spoken mode and taking into consideration other factors affecting language ‎learning and production. ‎