Kapalı dışbükey eğrinin uzunluğu ve alanı üzerine
On the length and area of the closed convex curve
  1. Tez No: 826637
  2. Yazar: ESRA MARAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BETÜL KOÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, izoperimetrik problemin tarihçesinden ve çözümünde kullanılan bazı metodlardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, uzay eğrisi ve düzlem eğrisi ile ilgili bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, düzlemde kapalı eğrilere yer verilmiştir. Son bölümde kapalı dışbükey eğrinin uzunluğu ve alanına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. The first chapter mentions the history of the isoperimetric problem and some methods used in its solution. The second chapter gives some basic concepts about space curves and plane curves. The third chapter gives closed curves in the plane. The last section gives the length and area of the closed convex curve.