İmmünoterapi alan kanser hastalarında inflamataur biyobelirteçlerin prognostik ve prediktif etkisi
Prognostic and predictive effect of inflammatory biomarkers in cancer patients treated with immunotherapy
  1. Tez No: 826640
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT MIDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE BURÇAK YAYLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Anti-PD1 ( Programlanmış Hücre Ölümü-1) , anti-PDL1 (Programlanmış Hücre Ölüm Ligandı-1) ve anti-CTLA4 ( sitotoksik T hücre ilişkili antijen-4) benzeri immünoterapiler birçok kanser tedavisinden kullanılmaktadır. Günümüzde immünoterapilere direnç gelişimi önemli bir konudur. Bu sebeple çalışmamızda immünoterapi alan hastalarımızda biyoinflamatuar belirteçlerin prognostik ve prediktif etkilerini tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2012-Ekim 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Onkoloji Bilim Dalı polikliniklerine başvurmuş kanser hastalarının dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Dahil edilme kriterlerine uyan 226 farklı kanser tanılı hastaların dosyasından elde edilen veriler kullanıldı ve analiz edildi. İmmünoterapi başlanmadan önceki laboratuvar değerleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda ROC eğrileri kullanılarak SIRI, PIV, SII, NLR, CRP, LDH, albümin ve immünoterapi kür sayılarını için cut-off değerleri saptandı. SIRI>2,337, PIV>1061,75, SII>968,82 ve NLR >2,09 artmış mortalite ve azalmış genel sağkalım açısından anlamlı saptandı (p=0,008, p=0,0009, p=0,0001 ve p=0,002). Ayrıca çalışmamızda LDH >260 U/L, CRP> 12 mg/L ve immünoterapi kür sayısının 11 ve altında olması mortalitede artma ve genel sağkalım süresinde kısalmada istatiksel olarak anlamlı bulundu (tümümü p < 0,0001). Sonuç: Hastaların immünoterapi öncesindeki bazal biyokimya ve hemogram değerleri ve immünoterapi kür sayıları, tümör tipinden bağımsız olarak, hastalarda prognostik ve prediktif öneme sahiptirler.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Anti-PD1 ( Programmed Cell Death-1) , antiPDL1 (Programmed Cell Death Ligand-1) and anti-CTLA4 ( Cytotoxic T- lymphocyte-associated antigen-4) like immunotherapies are used for treatments in several cancers. Recently days, important challenging is resistance to immunotherapy. Therefore our study aimed to determine the prognostic and predictive effects of bioinflammatory markers in our patients receiving immunotherapy. MATERIALS AND METHOD: Patients admitted who applied to Ege University Oncology Department polyclinics between January 2012 and October 2022 were evaluated retrospectively. Data from the files of 226 patients with different cancers who met the inclusion criteria were used and analyzed. Laboratory values before the start of immunotherapy were used. RESULTS: In our study, cut-off values were determined for SIRI, PIV, SII, NLR, CRP, LDH, albumin and immunotherapy cycle numbers by using ROC curves. SIRI>2.337, PIV>1061.75, SII>968.82 and NLR>2.09 were found to be significant in terms of increased mortality and decreased overall survival (p=0,008, p=0,0009, p=0,0001 ve p=0,002). In addition, in our study, LDH >260 U/L, CRP> 12 mg/L, and immunotherapy cycle numbers of 11 or less were found to be statistically significant in increasing mortality and shortening the overall survival time (all p < 0.0001). CONCLUSION: The basal biochemistry and hemogram values of the patients before immunotherapy and the immunotherapy cycle numbers have prognostic and predictive importance in patients, regardless of tumor type