Birinci Dünya Savaşı'nda kanal cephesinde Birinci Gazze Muharebesi
The First Gaza battle on the canal front in the First World War
- Tez No: 826641
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Askeri Tarih Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Alman direktifleri ve Osmanlı Devleti yöneticilerinin Mısır'ın fethi hülyaları sonucu Kanal Cephesi açılmıştı. İki defa değiştirilen harekât planın ardından tüm eksikliklere rağmen Ocak 1915 sonu itibariyle harekete geçirilen IV 'üncü Ordu birlikleri Şubat 1915'te Süveyş Kanal'ı üzerinde bulunan İngilizlere saldırmış ancak başarısız olarak geri dönmüştü. Bu durumun ardından ikinci sefer hazırlıklarına başlanmış ancak diğer cephelere yardım edilmesi sebebiyle bu sefer ileri bir tarihe ertelenmişti. Bu ertelenmeyle birlikte İngilizler savunmalarını Süveyş Kanalı'nın doğusuna taşımış ve burada kuvvetli bir savunma mevzii kurmuştu. Hazırlanan bu savunma mevziine Osmanlı kuvvetleri yine tam olarak hazırlanamadan Almanların direktifleri doğrultusunda saldırmış ve İkinci Kanal Seferi“Romani Muharebesi'nden”başarısız olarak geri çekilmek durumunda kalmıştı. Böylece Osmanlı Devleti açısından taarruz cephesi olarak açılan Kanal Cephesi savunma cephesi halini almış, İngilizler açısında ise savunma cephesi olarak başlayan cephe taarruz cephesi haline almıştı. Cephenin bu şekilde değişen yapısıyla 1916 Eylül ayından itibaren geri çekilmeye başlayan Osmanlı kuvvetleri çöl içinde iyi savunma muharebeleri yaparak geri çekilmiş ve ana savunma hattını 1917 yılında Gazze – Birüssebi çizgisinde kurmuştu. Savunma çizgisinin bu hatta kurulmasının ardından İngilizler 26 Mart 1917'de Gazze üzerine taarruz etmişlerdi. Ancak hem taarruz süresince yaptıkları hatalar hem de Osmanlı askerinin inatçı savunması sebebiyle 27 Mart 1917'de geri çekilmek zorunda kalmışlardı.
Özet (Çeviri)
The Canal Front was opened as a result of the German directives and the dreams of the Ottoman State administrators about the conquest of Egypt. After the operation plan was changed twice, despite all the shortcomings, the IVth Army units, which were mobilized by the end of January 1915, attacked the British on the Suez Canal in February 1915 but returned unsuccessfully. After this situation, preparations for the second expedition were started, but this time was postponed to a later date due to the help of other fronts. With this delay, the British moved their defenses to the east of the Suez Canal and established a strong defensive position there. The Ottoman forces attacked this prepared defense position in line with the instructions of the Germans before they could be fully prepared and had to withdraw unsuccessfully from the“Battle of Romani”in the Second Canal Campaign. Thus the Canal Front, which was opened as an offensive front for the Ottoman Empire, became a defensive front, and for the British, the front that started as a defensive front turned into an offensive front. With the changing structure of the front in this way, the Ottoman forces, who started to withdraw as of September 1916, withdrew by making good defensive battles in the desert and established the main defense line in Gaza – Beersheba in 1917. After the defense line was established on this line, the British had attacked Gaza on 26 March 1917. However, they had to retreat on 27 March 1917 due to both the mistakes they made during the attack and the stubborn defense of the Ottoman soldiers.