Küçük hücre dışı akciğer kanseri tanılı hastalarda nivolumab tedavisinin etkinliğini etkileyen parametreler
Parameters affecting the efficacy of nivolumab treatment in patients diagnosed with non non-small cell lung cancer
- Tez No: 944018
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY KUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, nivolumab alan ileri evre küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) tanılı hastalarda klinik ve inflamatuar parametrelerin prediktif ve prognostik değerleri değerlendirildi. Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde 2021–2024 yılları arasında nivolumab tedavisi almış 93 KHDAK hastasının verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların klinik özellikleri, histolojik alt tipleri, PD-L1 ekspresyonu, mutasyon durumları, antibiyotik ve kortikosteroid kullanımı ile tedavi öncesi laboratuvar parametreleri (nötrofil/lenfosit oranı [NLR], trombosit/lenfosit oranı [PLR], CRP/albumin oranı, albumin/globulin oranı, ürik asit ve hemoglobin düzeyleri) kaydedildi. Progresyonsuz sağkalım (PSK) ve genel sağkalım (GS), Kaplan-Meier ve Cox regresyon analizleri ile değerlendirildi. Ortalama PSK 5,0 ay, ortalama GS 8,0 ay olarak saptandı. Ürik asit düzeyinin yüksekliği (≥3,8 mg/dL), PLR'nin düşük olması (
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the predictive and prognostic value of clinical and inflammatory parameters in patients diagnosed with adv anced non non-small cell lung cancer (NSCLC) who received nivolumab therapy. Data of 93 patients treated with nivolumab between 2021 and 2024 at the Medical Oncology Department of Gaziantep University were retrospectively analyzed. Clinical features, histologi cal subtypes, PD PD-L1 expression status, mutation profiles, pre -treatment antibiotic and corticosteroid use, and laboratory parameters parameters—including neutrophilneutrophil-to -lymphocyte ratio (NLR), platelet platelet-to -lymphocyte ratio (PLR), CRP/albumin ratio, albumin/globulin rat io, uric acid, and hemoglobin levels levels—were recorded. Progression Progression-free survival (PFS) and overall survival (OS) were assessed using Kaplan Kaplan-Meier and Cox regression analyses. The median PFS was 5.0 months and median OS was 8.0 months. Elevated uric acid levellevels (≥3.8 mg/dL), low PLR (