Metin sınıflandırması için pekiştirmeli öğrenme: Politika-gradyan metotlarının farklı topolojiler üzerinde değerlendirilmesi
Reinforcement learning for text classification: An evaluation of policy-gradient methods with various topologies
  1. Tez No: 826666
  2. Yazar: EMRE BATUHAN BALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BERRİN YANIKOĞLU YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Pekiştirmeli öğrenmenin (RL) doğal dil işleme (NLP) görevlerindeki kullanımı son yıllarda hız kazanmıştır. Bu tezde, dönüştürücüler (transformer) ve büyük dil modelleri (LLM'ler) gibi çeşitli derin öğrenme topolojilerinin, özellik çıkarma sürecine bir pekiştirmeli öğrenme çerçevesi içinde entegre edilmesiyle, metin sınıflandırma problemine geliştirilmiş bir yaklaşım sunuyoruz. Önerilen yöntemde, pekiştirmeli öğrenme politikaları, bir metin bölümünü gözlemlemek ve metni sınıflandırmak veya metnin bir sonraki bölümüne geçmek konusunda karar vermek için eğitilir. Politikalar, REINFORCE (Williams, 1992) algoritmasıyla optimize edilir ve bunun için tasarlanmış bir ödül sinyali kullanılır. Önerilen yöntemin etkinliği, standart metin sınıflandırma veri kümeleri üzerinde, diğer güncel modellerle karşılaştırılarak değerlendirildi ve önerilen yaklaşımın verimlilik açısından üstünlüğü ve tutarlılık açısından küçük bir performans kaybı gösterdiği görülmüştür. Sonuçlar, büyük dil modellerinin özellik çıkarma sürecinde kullanılması ve tasarlanmış ödül sinyali ile pekiştirmeli öğrenme politikalarının birleştirilmesinin etkili ve verimli metin sınıflandırma modellerinin geliştirilmesi için umut verici bir yol sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Usage of reinforcement learning (RL) in natural language processing (NLP) tasks has gained momentum in recent years. In this thesis, we present an improved approach to the task of text classification through the integration of various deep learning topologies such as transformers and large language models (LLMs) into the feature extraction process within a reinforcement learning framework. In this proposed method, the RL policies are trained to observe a portion of the text and determine whether to classify the text or to proceed to the next part of the document. The policies were optimized with the REINFORCE (Williams, 1992) algorithm utilizing a designed reward signal. The effectiveness of the proposed method was evaluated and compared against other state-of-the-art models on standard text classification benchmark datasets, demonstrating the superiority of the proposed approach in terms of efficiency while losing little performance in accuracy. The results indicate that the use of the LLMs in the feature extraction process, coupled with RL policies with designed reward signals, provides a promising avenue for the development of effective and efficient text classification models.