Evaluation of comment sentiments in educational youtube videos
Eğitim içerikli youtube videolarında yorum duygu analizinin değerlendirilmesi
- Tez No: 826667
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde YouTube, çevrimiçi eğitim için en polüler kaynaklarden bir ihaline geldi. Platformda eğitim içerikli video'lar göz önünde bulundurulduğunda, YouTube arama sonuçlarında erkek video anlatıcılarına yönelik bir cinsiyetçi ön yargı olduğu saptandı. Bu ön yargı hem STEM(Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) hem de NON-STEM ile ilgili içeriklerde mevcut. Erkek anlatıcılar kadın anlatıcılara göre platformda daha fazla temsil ediyor. Bu yanlılığı daha fazla araştırmak için bu tezde kullanıcıların video'lara yaptığı yorumlar kullanılmıştır. İzleyicilerin etkileşimlerini daha iyi anlamak için yorumlardaki duygu analizi davranışlarını incelemek önemlidir. Ek olarak, kullanıcı etkileşimleri video türleri arasında farklılık da gösterebilir. Bu tez, eğitici YouTube videolarındaki yorumlarda ifade edilen duyguyu davranışını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın iki amacı vardır. İlk olarak, kullanıcıların erkek ve kadın anlatıcılara karşı duygu analizi davranışlarını anlamak. İkincisi, farklı eğitim konuları arasındaki duygu davranışının araştırılması. Çalışmanın ilk bölümünde, farklı sıralamalara sahip videolar arasındaki, ikinci bölümünde ise farklı sıralamalara sahip yorumlar arasındaki yorum duygu analizi incelenmektedir. Her iki bölüm için de platformdaki yorum duygu analizleri incelenir ve anlatıcıların algılanan cinsiyetleri ile video konuları arasındaki davranış karşılaştırılır. Bu tez, yorumların altında yatan duygu davranışını video anlatıcılarının algılanan cinsiyetleri ve video'nun konusu bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the digital era, YouTube has become one of the most popular resource for online education. A prior study has reported a bias towards male narrators in YouTube search results for educational videos. Videos with male narrators are exposed more on the platform for both in STEM(Science, Technology, Engineering, and Mathematics) and NON-STEM subjects. To further investigate the bias, the user generated comments are used in this thesis. To better understand viewers' interactions with YouTube videos, it is crucial to explore the sentiment patterns in the comments. Moreover, user engagements differ between genres. This thesis aims to explore the sentiment expressed in comments on educational YouTube videos. The research has two objectives. Firstly, understanding the sentiment behavior of users towards male and female narrators. Secondly, investigating the sentiment pattern between different subjects: STEM and NON-STEM. In the first part of the study, video's ranking on YouTube platform is taken into consideration to further investigate the behavioral change between the videos with different rankings. In the second part, the comment's ranking is taken in to account to understand the comment ranking behavior. For both of the parts the comment sentiment patterns are examined and the behavior is compared between perceived genders of the narrators and subjects. By addressing these objectives, this thesis aims to understand the underlying sentiment behavior behind comments and the differences between the perceived genders of video narrators and subjects in the context of educational content on YouTube.