Kurakçıl peyzajın klasik peyzaj anlayışına göre üstünlükleri
Advantages of xeriscape over classical landscape understanding
  1. Tez No: 826669
  2. Yazar: ZEHRA AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde artan küresel ısınma ile iklim değişikliği etkisini hızla gösterirken, birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan biri de su kaynaklarının hızla tükenmesidir. Artan nüfusun talebini karşılamak amacıyla su gerek hanelerde gerek ticari alanlarda bilinçsizce tüketilmektedir. Su tüketiminin elzem olduğu sektörlerden biri de peyzaj sektörüdür. Peyzaj sektörünün ana maddesini canlı materyaller oluşturduğundan, bu materyallerin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla suyun etkin kullanımının önemi ortaya çıkmaktadır. Suyun etkin kullanımı bağlamında kurakçıl peyzaj anlayışı ön plana çıkmaktadır. Kurakçıl peyzaj anlayışı, klasik peyzaj alanlarına göre su tüketimini azaltan hem estetik hem sürdürülebilir konfor alanları oluşturan aynı zaman da bakım masraflarını yarıya düşüren bir tasarım anlayışıdır. Bu sebeple çalışmanın ana konusu bir konut bahçesi örneğinde kurakçıl peyzaj anlayışı ile klasik peyzaj anlayışının tasarım ve uygulama maliyetlerinin kıyaslanması mahiyetinde kurakçıl peyzaj anlayışının, klasik peyzaj anlayışına göre üstün yönleri ön plana çıkarmak, suyun etkin kullanımının giderek arttığı günlerde kurakçıl peyzaj uygulamalarının yaygın hale getirilmesi amaçlamaktır. Çalışma sonucunda kurakçıl peyzaj anlayışında klasik peyzaj anlayışına göre su tüketiminde %54 oranında tasarruf sağlanırken, elektrik tüketiminde %36, bakım masraflarında %64, uygulama maliyetlerinde ise %5 oranında tasarruf sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, while increasing global warming and climate change are rapidly showing their effect, it also brings some problems. One of these problems is the rapid depletion of water resources. In order to meet the demand of the increasing population, water is consumed unconsciously in both households and commercial areas. One of the sectors where water consumption is essential is the landscape sector. Since living materials constitute the main material of the landscape sector, the importance of effective use of water in order to ensure the sustainability of these materials emerges. In the context of effective use of water, xeric landscape understanding comes to the fore. The dryland landscape approach is a design approach that reduces water consumption compared to classical landscape areas, creates both aesthetic and sustainable comfort areas, and reduces maintenance costs in half. For this reason, the main subject of the study is to highlight the superior aspects of the xeric landscape understanding compared to the classical landscape understanding in order to compare the design and application costs of the xeric landscape understanding and the classical landscape understanding in the example of a residential garden, and to make the xeric landscape applications widespread in the days when the effective use of water is increasing. As a result of the study, it was observed that in the xeric landscaping approach, compared to the classical landscaping approach, 54% savings were achieved in water consumption, 36% in electricity consumption, 64% in maintenance costs and 5% in application costs.