ZnO tabanlı katmanlı ince filmlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of ZnO-based layered thin films
  1. Tez No: 826689
  2. Yazar: SEVCAN ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında ultrasonik kimyasal püskürtme (UKP) tekniği ile ZnO tampon tabaka üzerine büyütülen Co ve Al/Co eş-katkılı ZnO ince film örnek yapıları hazırlandı. Belirlenen hazırlama koşullarına göre üretilen katkılı-katmanlı ZnO malzemelerin yapısal, optik ve elektriksel özellikleri oda sıcaklığında incelenmiştir. Katkılı-katmanlı ZnO ince film örneklerin, (002) yönelimli hexagonal wurtzit kristal yapısında olduğu belirlendi. Co iyonları, ZnO yapının optik band aralığını daraltmakta, örneğin optik geçirgenliğini azaltarak opaklaştırmakta ve koyu-yeşil renkte bir görünüm kazandırmaktadır. Co katkılı ZnO yapıya Al eklenmesi, optik özellikleri yeniden değiştirmektedir. Optik band aralığını biraz genişletmekte, optik geçirgenliği artırmakta dolayısıyla daha saydam hale getirmekte ve açık-yeşil renkte bir görünüme dönüştürmektedir. ZnO, Co:ZnO/ZnO ve (Al,Co):ZnO/ZnO örneklerin tümü yüksek frekanslarda 10-5 (ohm.cm)-1 mertebesinde alternatif akım (AC)-iletkenliğe sahiptir. Üst katmanı Co:ZnO olan örneğin daha resistif olduğu gözlenmiştir. Düşük frekanslarda ACiletkenliği en yüksek örnek yapısı ZnO iken en düşük örnek yapısı Co:ZnO/ZnO'tir. Bu çalışmada ZnO ana malzemedeki Al iyonlarının, Co iyonlarının yarattığı etkiyi yeniden düzenleyerek ayar etkisi yarattığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Co doped and Al/Co co-doped ZnO thin film sample structures were deposited on ZnO buffer layer by ultrasonic spray pyrolysis (USP) technique. The structural, optical and electrical properties of the doped and layered ZnO materials produced according to the determined preparation conditions were investigated at room tempearture. Doped-layered ZnO thin film samples were determined as (002) oriented hexagonal wurtzite crystal structure. Co ions narrow the optical band gap of the ZnO structure, make the sample opaque by reducing the optical transmittance of the sample and give it a dark-green appearance. Adding Al to the Co-doped ZnO structure changes the optical properties again. It slightly expands the optical band gap, increases optical transmittance, thus making it more transparent and transforming it into a light-green color. ZnO, Co:ZnO/ZnO and (Al,Co):ZnO/ZnO samples all have AC-conductivity of the order of 10-5 (ohm.cm)-1 at high frequencies. It was observed that the sample with a top layer of Co:ZnO was more resistive. At low frequencies, the sample structure with the highest alternative current (AC)-conductivity is ZnO, while the lowest sample structure is Co:ZnO/ZnO. In this study, it was observed that Al ions in the ZnO base material created a setting effect by rearranging the effect created by Co ions.