Topraktan izole edilen mikroorganizmalardan lipaz enzimi izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of lipase enzyme from microorganisms isolated from soil
- Tez No: 826748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Lipaz enzimlerinin biyolojik proselerdeki kullanım alanları, yeri ve önemi günden güne artmaktadır. Bu çalışma ile endüstriyel proseslerde kullanılan lipaz enzimlerine alternatif lipaz eldesi hedeflenmiştir. Topraktan izole edilerek lipaz ürettiği belirlenen mikroorganizma 16S rRNA dizi analizi ile belirlenmiş ve ürettiği lipaz enzimi amonyum sülfat çöktürmesi, diyaliz, gibi metodlar kullanılarak lipaz enzimi kısmi olarak saflaştırılmıştır. İşlemler sonucunda lipazının diyalizle 1.74, amonyum sulfatla 2.59 kat saflaştırıldığı bulunmuştur. Elde edilen lipazın SDS-PAGE ile karakterizasyonu ve molekül ağırlığı tayini yapılmıştır. Enzimin molekül ağırlığı 72 kDa olarak hesaplanmıştır. Saflaştırılan lipaz 50 °C sıcaklıkta ve 10.0 pH'da maksimum hidrolitik aktivite göstermiştir. EDTA, SDS ve PMSF gibi deterjan katkı maddelerinin enzim aktivitesine etkisi belirlenmiştir. Substrat olarak p- Nitrofenil palmitat (P-NPP) kullanılan lipazının Km ve Vmax değerleri hesaplanmıştır. Km 1,458 ve Vmax= 22,47 uM/ml olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlar, lipazının ısıl ve pH kararlılığı ve diğer özellikleri açısından endüstriyel uygulamalar için oldukça elverişli özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The area of usage, the place, and importance of Lipase enzymes in biological processes is increasing day by day. In this study it was aimed to obtain an alternative (lipase enzyme) to lipase enzymes used in industrial processes. The microorganism isolated from the soil and determined to produce lipase was determined by 16S rRNA sequence analysis and the lipase enzyme it produced was partially purified by using methods such as ammonium sulfate precipitation, dialysis, etc. As a result of the procedures, it was found that lipase was purified 1.74 times by dialysis and 2.59 times by ammonium sulfate. Characterization and molecular weight determination of the obtained lipase were performed by SDS-PAGE. The molecular weight of the enzyme was calculated as 72 kDa. The purified lipase showed maximum hydrolytic activity at 50 °C and pH 10.0. The effect of detergent additives such as EDTA, SDS and PMSF on enzyme activity was determined. The Km and Vmax values for the lipase using p - Nitrophenyl palmitate ( P-NPP) as a substrate were calculated as; Km = 1,458 mM and Vmax = 22,47 U/ml. These results indicate that the lipaze obtained has very suitable properties for industrial applications in terms of its thermal and pH stability and other properties,