Design construction and performance evaluation of vertical turbine pump
Dik türbin bir pompanın tasarım, üretimi ve çalışma koşullarının belirlenmesi
  1. Tez No: 82675
  2. Yazar: ONUR KONURALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAHRAMAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
öz DİK TÜRBİN BİR POMPANIN TASARIMI, ÜRETİMİ VE ÇALIŞMA KOŞULLARININ BELİRLENMESİ ONUR KONURALP Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Kahraman ALBAYRAK Mayıs 1999, 124 sayfa Yeni tasarımı yapılan yüksek debili pompalarda performans değerlerinin kontrolü ancak pompa üretildikten sonra yapılan testlerde anlaşılmaktadır. Eğer bu testlerde pompanın performans değerlerinde bir yetersizlik gözlenirse tasarımın yenilenmesini gerekmekte bu da zaman ve para açısından büyük kayıplara sebep olmaktadır. Eğer performans değerleri prototip pompadan ölçeklenmiş bir model üzerinde görülebilirse gerekli tasarım değişiklikleri prototipi üretmeden uygulanabilir. Türkiye'de yüksek debili pompalara olan gereksinim artmaktadır. Yukarıda açıklanan sebepler tasarımcıları model-prototip ilişkileri üzerinde çalışmaya zorlamaktadır. Bu çalışmada yüksek kapasiteli bir dik türbin pompa prototip olarak tasarlanmıştır. Ardından tasarlanmış prototipten küçük ölçekli modeli elde edilmiş ve bu iki pompa üretilip test edilerek performans karakteristikleri eldeedilmiştir. Toplanan test değerlerinden prototip ve model pompalar arasında bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Model pompanın test sonuçlarından prototip pompanın verimini tahmin etmek için bir formül önerilmiştir. Pompa performansının, pompanın kullanılacağı sistemin gereksinimlerine uyum sağlaması için pratikte çok kullanılan ve çarkın çapını düşürme,“trimming”, adıyla anılan bir yöntem vardır. Prototip pompa 5 değişik fan çapında test edilerek fan çapı küçülmesinin pompa performansına etkisi gözlemlenmiştir. Modelleme kanunu üzerinde bazı uyarlamalar yapılarak ve yukarıdaki test sonuçlarını doğrulayan bir eşitlik yazılarak her türlü dik türbin pompa uygulamasında çap düşürme yaklaşımı olarak önerilmiştir. Anahtar kelimeler : dik türbin pompa tasarımı, model, prototip, benzeşim, çark çapı düşürümü, pompa performansı, NPSH testi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN, CONSTRUCTION AND PERFORMANCE EVALUATION OF A VERTICAL TURBINE PUMP ONUR KONURALP M. S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Kahraman ALBAYRAK May 1999, 124 pages The control of performance characteristics of a newly designed high capacity pump is possible by testing the prototype pump. If the test results do not correspond to the predicted design values of performance characteristics, an improvement procedure starts in all design steps by making some corrections and modifications. This procedure is a time consuming period with a waste of money, if it is made on the prototype. But, if a small model pump is scaled down after the design of prototype and manufactured for testing, so-called procedure becomes more easier, quicker and cheaper due to the size of model. Finally, the prototype is manufactured with all possible improvements already made on the model. Increasing demand to the high capacity pumps in Türkiye is forcing designers to study on model and prototype relation due to the above reasons. iiiIn this study, a high capacity vertical turbine pump is designed as a prototype. Then, prototype pump is scaled down to make its smaller model. These two pumps are manufactured and tested to obtain a relationship between the model and the prototype performance characteristics. After collecting the test results, an efficiency prediction formula is derived to show this relationship. This relationship is proposed to use in the prediction of prototype pump performance from its model results. There is a quick and practical method called as impeller diameter“trimming”and widely used in practice to match pump performance with the system requirements in which the pump is planned to be used. In this work, also the prototype pump is tested with 5 different impeller diameters to show the effect of diameter reduction of impeller on the pump performance. An equation derived by some modifications on the model law and verifying above test results is proposed to use in trimming method of impeller in all possible applications for vertical turbine pumps. Key words : vertical turbine pump design, model, prototype, similitude, trimming, pump performance, NPSH test. IV