Asılır tip diskli tırmıklarda meydana gelen arızalar ve nedenleri
Mounted type disc harrows occurring defects in and their causes
  1. Tez No: 826752
  2. Yazar: SERKAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAMİL BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Manisa ili, Salihli ilçesinde yaygın olarak kullanılan asılır tip diskli tırmıklarda meydana gelen arızalar ve nedenlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, asılır tip diskli tırmıkların kullanımı sırasında en sık rastlanan arızalar saptanarak bunların kullanım mı veya imalat kaynaklı hatalar mı olup olmadıkları ayrı ayrı belirlenmiştir. İmalat ve kullanıcı hatalarının asgariye çekilmesi için dikkat edilmesi gereken konular ele alınmıştır. Arıza sebebiyle makinelerin kullanım dışı kalması, birim zamanda alınacak ürün miktarını kısıtlayan en önemli faktörlerden biridir. O halde üretim maliyetini ve bunu doğrudan etkileyen üretimin aksamasını azaltmak için işletmelerde onarım amacıyla harcanan sürenin en aza indirilmesi gerekmektedir. Araştırma materyali olarak tarım makineleri tamiratı yapan bir torna atölyesinin imkânları ile müşteri kitlesi dikkate alınmıştır. Tamir için işyerine 2022 ve 2023 yılı bitkisel üretim sezonlarında arızalanarak gelen 100 adet asılır tip diskli tırmığın arızaları tek tek incelenerek arıza tipi ve nedenleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Belirlenen en sık arızaların rulman yataklarının düzenli yağlanmaması, diskli tırmık bataryalarının sorunsuz dönüp dönmediğinin kontrol edilmemesi ve bağlantı elemanlarının gevşeme durumunun düzenli olarak kontrol edilerek giderilmemesi gibi kullanıcı hataları şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Kullanıcının rulman yataklarını yağsız bırakmaması, özellikle batarya somunları gevşediğinde bunun bakımını yapması ve yaptırması, bozuk ve hasarlı durumda kullanmayıp daha fazla arızaya sebep vermemesi gerekir. Ayrıca diskli tırmık üzerine fazla ağırlık konularak oluşturulan zorlamaların disk ve şasede kırılmalara yol açtığı da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the malfunctions and their causes in the mounted type disc harrows, which are widely used in the Salihli district of Manisa province. For this purpose, the most common faults during the use of the mounted disc harrows were determined and it was determined separately whether they were usage or manufacturing errors. The most common malfunctions during the use of the suspended type disc harrow are determined, and the issues that need attention in order to determine whether they are user or manufacturing faults and to minimize manufacturing and user errors are discussed. Stopping the machines due to a malfunction is one of the most important factors limiting the amount of product to be purchased per unit time. In that case, the cost of production and the production cost that directly affects it. In order to reduce the downtime, the time spent for maintenance in industrial enterprises should be minimized. As the research material, the possibilities of a lathe workshop that repairs agricultural machinery and the customer base were taken into consideration. The malfunctions of 100 mounted disc harrows, which came to the workplace for repair in the 2022 and 2023 crop production seasons, were examined one by one, and the type and causes of the malfunction were tried to be determined. According to the results of the research, the most common causes of failure are the lack of regular lubrication of the bearings, the failure to regularly check whether the disc harrow groups rotate smoothly, and the failure to eliminate the looseness of the fasteners by regularly checking. The user should not leave the bearings without oil, especially when the disc harrow group nuts are loosened, they should be maintained and made, and they should not cause more malfunctions by not using them in a broken and damaged way. It has been determined that forcing too much weight on the disc harrow causes breakage in the disc and chassis.