İmplant destekli monolitik zirkonya kronların çekme bağlantı dayanıklılığına yarı-daimi simanın etkisi
Effect of semi-permanent cement on the tensile connection durability of implant-supported monolithic zirconia crowns
  1. Tez No: 826765
  2. Yazar: MERVE SENA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; implant destekli monolitik zirkonya kronların çekme bağlantı dayanıklılığına yarı-daimi simanların etkisinin değerlendirilmesidir. Kırk sekiz adet implant analoğu silikon esaslı ölçü maddesinden hazırlanmış kalıp kullanılarak otopolimerizan akrilik rezin materyal içerisine yerleştirilmiştir. Dijital ölçü alınarak, her bir abutment için maksiller 1. premolar diş tasarımı yapılmış, monolitik zirkonya kronlar dört farklı yarı-daimi siman kullanılarak simante edilmiştir. Termal yaşlandırma işlemi uygulanmıştır. Basma-çekme-koparma test cihazı ile çekme testi uygulanarak desimantasyonun gerçekleştiği değer kaydedilmiştir. Desimantasyon sonrası kırılma tipi değerlendirilmiştir. Sonuçlar tek yönlü varyans analizi ve Tamhane çoklu karşılaştırma testi kullanılarak istatiksel olarak analiz edilmiştir (=0.05). Grupların bağlantı dayanıklılık değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır. En yüksek bağlantı dayanıklılık değeri EsTemp Implant yarı-daimi siman için bulunmuş olup, çekme bağlantı dayanıklılık değeri, yüksekten düşüğe sırasıyla, Dentotemp, GC Fuji Temp LT ve Temp-Bond Clear şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; to evaluate of the effect of semi-permanent cement on the tensile bond strength of implant-supported monolithic zirconia crowns. Forty-eight implant analogs were placed in autopolymerizing acrylic resin material using a mold prepared from silicone-based impression material. By taking digital measurements, maxillary 1st premolar teeth were designed for each abutment, and monolithic zirconia crowns were cemented using four different semi-permanent cements. Thermal aging process was applied. The tensile test was applied with a universal testing device and the value at which decementation occurred was recorded. Fracture type was evaluated after decementation. The results were analyzed statistically using one-way analysis of variance and Tamhane multiple comparison test (=0.05). There was a statistically significant difference in bond strength between the cements. The highest bond strength value was found for EsTemp Implant semi-permanent cement, and the tensile bond strength values are, in order from high to low, Dentotemp, GC Fuji Temp LT and Temp-Bond Clear.