HIIT ve kuvvet egzersizlerinin postmenopoz kadınlarda bazı fizyolojik özelliklere ve yaşam kalitesine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of HIIt and strength exercises on some physiological characteristics and quality of life in postmenopaus women
- Tez No: 826786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmamızın amacı, HIIT ve kuvvet egzersizlerinin postmenopoz kadınlarda bazı fizyolojik özelliklere ve yaşam kalitesine etkilerinin olup olmadığını tespit etmektir. Çalışmamıza 36 gönüllü postmenopoz dönemi kadın (egzersiz kuvvet grubu n=12 kişi, egzersiz HIIT grubu n=12 kişi, kontrol grubu n=12 kişi) dahil edilmiştir. Çalışmada sekiz hafta boyunca haftada üç gün 60 dakikalık egzersiz uygulanmıştır. Katılımcılara 'Gönüllü Bilgilendirilmiş Olur Formu' ve 'Kişisel Demografik Bilgi Formu (yaş, boy, vücut ağırlığı, sigara, alkol kullanımı, eğitim durumu)' doldurtulmuştur. Araştırma öncesi ve sonrası kontrol ve egzersiz gruplarına ön ve son testler uygulanmıştır. Bu testler; 'Fizyolojik Ölçüm Testleri (Esneklik testi, el kavrama kuvveti ölçümü, Sırt ve Bacak Kuvveti ölçümü, Beden kütle indeksi, vücut kemik kütlesi ve kas kütlesi ölçümleri)' uygulanmıştır. Menopoz dönemi semptomlarını değerlendirmek için“Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ)”ölçeği kullanılmıştır. Menopoza özgü yaşam kalitelerini ölçmek için“Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği”uygulatılmıştır. Araştırmaya katılan çalışanların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmiştir. Normallik testi sonucu verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare ve Fisher exact testleri ile analiz edilmiştir. Üç bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Grup içi ölçümlerin karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümler Anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our research is to determine whether speed and strength exercises have effects on some physiological characteristics and quality of life in postmenopausal women. 36 volunteer postmenopausal women (exercise strength group n=12 people, exercise HIIT group n=12 people, control group n=12 people) were included in our study. In the study, 60-minute of exercise was applied three days a week for eight weeks. Participants filled out the 'Voluntary Informed Consent Form' and 'Personal Demographic Information Form (age, height, body weight, cigarette alcohol use, education status)'. Pre- and post-tests were applied to the control and exercise groups before and after the study. These tests; 'Physiological Measurement Tests (Flexibility test, hand grip strength measurement, Back and Leg Strength measurement, Body mass index, body bone mass and muscle mass measurements)' were applied.“Menopausal Symptoms Assessment Scale (MSDS)”scale was used to evaluate menopausal symptoms.“Menopause-Specific Quality of Life Scale”was implemented to measure menopause-specific quality of life. The descriptive characteristics of the employees participating in the research were determined. As a result of the normality test, it was determined that the data showed a normal distribution. Differences between the proportions of categorical variables in independent groups were analyzed with Chi-square and Fisher's exact tests. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare quantitative continuous data between three independent groups. The repeated measures Anova test was used to compare within-group measurements.