Totaliter rejimler - Stalin rejimi örneği ve içişleri halk komiserliği (NKVD) sistemi
Totalitarian regimes - the case of Stalin's regime and the people's commissariat of internal affairs (NKVD) system
  1. Tez No: 826823
  2. Yazar: ENGİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada“Totalitarizm nedir, ne gibi özellikler içerir ve Sovyet totalitarizminde NKVD'nin rolü nedir ve neler yapmıştır? ”sorularına yanıt aranmıştır. Ayrıca antik çağlardan günümüze kadar farklı felsefeciler ve siyaset bilimciler tarafından siyasi rejimlerin nasıl sınıflandırıldıkları, hangi özellikleri barındırdıkları ve gelişim aşamalarında etki eden unsurlar incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, Stalin döneminde kurulan NKVD sisteminin yapılandırmasını ve işleyişini incelenmektedir. NKVD'nin görevleri, örgütlenmesi, yetkileri ve uyguladığı baskı mekanizmaları detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. NKVD'nin toplumdaki muhalifleri bastırma, siyasi düşmanları hedef alma ve toplumun her kesimini gözetim altında tutma gibi işlevlerini de incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to answer the questions“What is totalitarianism, what are its characteristics, what is the role of the NKVD in Soviet totalitarianism and what has it done?”. Also, how political regimes have been classified by different philosophers and political scientists from antiquity eras to the present day, which features they have and the factors affecting their developmental stages have been examined. Beside this the study examines the structure and functioning of the NKVD system established during the Stalin era. The duties, organization, powers and repressive mechanisms of the NKVD are discussed in detail. It also examines the functions of the NKVD such as suppressing dissent, targeting political enemies and keeping every segment of society under surveillance.