Investigation of case-chamber interactions and wall thickness for a gun barrel
Bir silah namlusu için kovan-atım yatağı etkileşimlerinin ve cidar kalınlığının incelenmesi
- Tez No: 826840
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada 30 mm x 173 kalibre NATO standartlarında mühimmat atabilen bir silah namlusu için atım yatağı-kovan etkileşimi incelenmiştir. Deneysel bir yöntem kullanılarak namlunun iç balistik analizi yapılmıştır. İç balistik analizi neticesinde namlu içerisinde, zamana göre basınç değişiminin grafiği elde edilmiştir. Sonrasında kovan ve namlu malzemelerinin mekanik özellikleri belirlenmiştir. Namlu, kalın cidarlı basınçlı kap; kovan ise ince cidarlı basınçlı kap kabul edilerek, kovanın namlu ile radyal ve eksenel yönde olan etkileşimi incelenmiştir. Çalışmada“Bilinear Kinematic Hardening”modeli kullanılarak deformasyonlar, Lame denklemleri kullanılarak da namlu mukavemeti ve kovanın namlu mukavemetine etkisi incelenmiştir. Cidar kalınlığı hesaplamalarında kullanılabilecek özgün matematiksel formül geliştirilmiştir. Aynı zamanda kovanın, farklı sürtünme koşullarında geri tepme kuvvetine etkisi incelenmiştir. Analitik yöntemlerin yanında, sonlu elemanlar yöntemi ile farklı parametrelerde analizler yapılmıştır. Hesaplama yöntemleri birbirlerine bağlanarak balistik bilgisayar paket programı yazılmıştır. Program kullanılarak iç balistik analizleri, mukavemet hesaplamaları ve atım yatağı-kovan arayüz hesaplamaları yapılmıştır. Atış yapılmış kovan ve atış yapılmamış kovanın ölçüm sonuçları, model sonuçlarıyla kıyaslanmıştır. Analitik sonuçların, sonlu elemanlar analizi sonuçlarının ve atış sonuçlarının uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction between the chamber and cartridge case of a gun barrel capable of firing 30 mm x 173 NATO standard ammunition was investigated. Interior ballistics analysis of the barrel was carried out by an experimental method. As a result of the interior ballistics analysis, the graph of the pressure change in the gun barrel versus time was obtained. Subsequently, the mechanical properties of the cartridge case and gun barrel material were determined. The barrel was considered a thick-walled pressure vessel, while the cartridge case was considered a thin-walled pressure vessel. Consequently, the radial and axial interactions between the cartridge case and the gun barrel were examined. Deformations were analyzed using the“Bilinear Kinematic Hardening”model. The strength of the barrel and the effect of the cartridge case on the barrel strength were examined using the Lamé equations. Furthermore, a novel mathematical formula which is suitable for wall thickness calculations was developed. Additionally, the effect of the cartridge case on recoil force under different friction conditions was investigated. Finite element method analyses were conducted with varying parameters in addition to analytical methods. By integrating these calculation methods, a comprehensive ballistic computer program was developed. Using the program, interior ballistics analyses, strength calculations, and case-chamber interface calculations were performed. Measurement results of fired and unfired cases were compared to the model results. It was observed that the analytical results, finite element analysis results, and firing results were consistent with each other.