The relationship between children's art learning and the spatial characteristics of art museums
Sanat müzesi mekan özelliklerinin çocukların sanat öğrenimi ile ilişkisi
- Tez No: 826865
- Danışmanlar: PROF. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Fine Arts, Psychology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Çocuklar, şehirlerin konut ve eğitim gibi başlıca mekanlarında yüzyıllardır sıkışmışlardır (Bilgin, 1984). Bundan dolayı, çocukların başka şehir mekanlarında bulunmaya ve bu mekanlardan yararlanmaya ihtiyaçları vardır. Müzeler, insanların farklı fırsatlar aracılığıyla Sanat ile bağ kurmasını sağlayan şehirli kültürel mekanlarıdır. Bu fırsatlar, müzenin yönetimsel ve mekansal özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bu tezde, müzelerin mekansal özelliklerinin çocukların Sanat öğrenimine olan katkısına odaklanılmıştır. Çocuklar Sanat öğrenimini genellikle okullar aracılığıyla öğrenmektedir. İnformel öğrenme okul dışındaki başka mekanlarda ve günlük yaşam içerisinde gerçekleşmektedir. Bundan dolayı, informel öğrenmede formel öğrenmeye göre daha çok öğrenim fırsatları bulunur. Çocukların bu fırsatlara erişmeye ve kısıtlanmış Sanat bilgilerini geliştirmeye ihtiyaçları vardır. İnformel öğrenmenin bu konuda rolü oldukça önem kazanmaktadır. Bundan dolayı, bu tezde informel öğrenme ortamları olarak müzelere odaklanılmış ve bu özelliklerin çocukların Sanat kültürüne olan katkısının açıklanması amaçlanmıştır. İç ve dış sanat müzesi mekanlarının ve mekan özelliklerinin çocukların duygusal ihtiyaç ve sanat parametrelerini etkileyerek sanat öğrenimini desteklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In cities, museums are cultural places where people can make contact with the arts through the diverse opportunities provided there. These opportunities vary based on the museums' administrative and spatial characteristics. This thesis focuses on the spatial characteristics of museums to reveal their contributions to children's learning of arts. In general, children who are stuck in specific places within their cities primarily have opportunities to learn about art at school, where formal learning takes place. Informal learning, on the other hand, occurs in places other than schools and in different stages of daily life. Thus, there are more informal opportunities to learn about any particular topic at any given time in comparison to formal opportunities. Children need to benefit from more diverse opportunities to improve their limited knowledge of the arts. It is important to support children's knowledge of the arts through informal learning settings. That is why this thesis focuses on museums, emphasizing their importance in terms of being cultural and informal learning environments for contributing to children's knowledge of the arts through their spatial characteristics, and it explains the relationship between children and museums by focusing on the contribution of museum settings and their specific spatial characteristics to children's knowledge of art and culture. It is inferred that the spatial characteristics of indoor and outdoor settings of art museums provide opportunities for children's learning of art and culture by means of the impacts of these characteristics on components of affective state and art parameters.