Use of spatially variable subgrade modulus for improved accuracy in structural modeling of raft foundations
Konumsal olarak değişken yatak katsayısının radye temellerin yapısal tasarımında iyileştirilmiş kullanımı
- Tez No: 826866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NABİ KARTAL TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bina temelleri tasarlanırken, yük dağılımları, kesit kuvvetleri ve yapısal yükler nedeniyle zemin tabakalarında meydana gelen deformasyonların yanı sıra zemin-temel etkileşimi de dikkate alınmalıdır. Rutin yapı mühendisliği uygulamalarında, bu gereksinimi karşılamak için Winkler (1867) yay idealizasyonu yaygın olarak kullanılmaktadır. Literatürde, basit Winkler yönteminin temel altındaki temas basıncı dağılımını temsil etmekte yetersiz olduğu açıkça öne sürülse de mevcut ticari yapı mühendisliği yazılım programlarında, Winkler modelleri hala zemin davranışını simüle etmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Geoteknik ve yapısal analiz uygulamalarında yaygın olarak kullanılan PLAXIS 2D/3D ve SAP2000 programları, kuru kum üzerindeki sığ radye temellerin statik yükleme altındaki davranışlarını ve böylelikle temel altındaki yatak katsayısı dağılımını daha doğru bir şekilde elde etmek için farklı durumları içeren bir dizi analizi gerçekleştirmek üzere kullanılmıştır. Analizlerde dikkate alınan değişkenler, temel kalınlığı, yapı genişliği, zemin sertliği, kat sayısı ve kolon konumlarıdır. SAP2000'de yaylar üzerinde gerçekleştirilen iteratif süreçlerle, eğilme momenti ve oturmanın PLAXIS sonuçlarına tam olarak karşılık geldiği yatak katsayısı dağılımları elde edilmiştir. Sonuçta, yatak katsayısı dağılımını önemli ölçüde etkileyen tüm parametreleri kapsayan ilişkiler önerilmiştir. Ek olarak, iki boyutlu değerlendirmelerden elde edilen sonuçların üç boyutlu senaryolarda nasıl sonuçlar ortaya koyacağını göstermek için 3 boyutlu parametrik çalışmalar da yürütülmüştür. Sonuçlar, yatak katsayısı dağılımının radye temellerinin analizini önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Elde edilen bulgular ışığında bu çalışma, yatak katsayısının kullanımına ilişkin yeni öneriler getirerek sığ temel sistemlerinin güvenli ve ekonomik olarak tasarlanmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
While designing the foundations of buildings, soil-foundation interaction must also be considered, alongside the load distributions, sectional forces, and deformations in the soil layers due to the structural loads. In routine structural engineering practice, the Winkler (1867) spring idealization is commonly used to address this requirement. In the literature, although the simple Winkler method is distinctly asserted as insufficient in representing the contact pressure distribution beneath the foundation, in current commercial structural engineering software programs, Winkler models are frequently used for simulating soil behavior. PLAXIS 2D/3D and SAP2000, commonly used commercial software in geotechnical and structural analysis applications, are used to carry out a series of analyses for several cases to examine the behavior of shallow raft foundations on dry sands under static loading and thus, obtain more accurate distributions of subgrade modulus. The variables considered in the analyses are foundation thickness, structure width, soil stiffness, number of stories, and column positions. Distributions of subgrade modulus that accurately correspond to the PLAXIS results of bending moment and settlement are obtained through iterative processes conducted on springs in SAP2000. After all, relations are proposed to comprehensively account for all parameters that significantly influence the distributions of subgrade modulus. Additionally, 3-D parametric studies are conducted to illustrate the extrapolation of findings from two-dimensional assessments to three-dimensional scenarios. The results indicate that the distribution of subgrade modulus significantly impacts the analysis of raft foundations. The findings provide insights into the usage of subgrade modulus and inform the design and optimization of foundation systems.