Özel yetenekli öğrencilerin çoklu zekâ alanları ile öğrenme stillerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of multiple intelligence domains and learning styles of gifted students
  1. Tez No: 680932
  2. Yazar: FERİDE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel yetenekli öğrencilerin çoklu zekâ alanları ile öğrenme stillerini cinsiyet, sınıf düzeyi, anne öğrenim durumu ve baba öğrenim durumu değişkenleri açısından inceleyerek, arasındaki ilişki durumunu betimlemektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bahar dönemi, Antalya/Kepez Bilim ve Sanat Merkezi'nde öğrenim gören 5, 6 ve 7. sınıf olmak üzere toplam 250 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Gülşen (2015) tarafından geliştirilen“Çoklu Zekâ Alanı Değerlendirme Ölçeği”ve Gökdağ (2004) tarafından geliştirilen“Öğrenme Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22,0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tukey HSD ve pearson korelasyon testlerinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda özel yetenekli öğrencilerin çoklu zekâ alanlarının gelişmiş düzeyde oldukları,“görsel/uzamsal”,“müziksel/ritmik”ve“kişiler arası/sosyal”zekâ alanlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir fark gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Özel yetenekli öğrencilerin sınıf seviyelerine göre“görsel/uzamsal”,“müziksel/ritmik”,“bedensel/kinestetik”ve“içsel/öze dönük”zekâ alanları incelendiğinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin anne öğrenim durumuna göre“müziksel/ritmik”zekâ alanları arasında anlamlı bir fark bulunurken baba öğrenim durumuna göre çoklu zekâ alanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğrenme stillerine ilişkin bulgular incelendiğinde“işitsel”öğrenme stilinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde fark gösterdiğine ulaşılmıştır. Ayrıca öğrenme stillerinin sınıf seviyelerine göre arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Anne öğrenim durumuna göre“görsel”ve“hareketsel”öğrenme stillerinin arasında anlamlı bir fark bulunurken öğrenme stillerinin baba öğrenim durumuna göre arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Özel yetenekli öğrencilerin çoklu zekâ alanları ve öğrenme stillerinin ilişki durumuna ilişkin bulgular incelendiğinde,“bedensel/kinestetik”zekâ alanları ile“görsel”,“işitsel”ve“hareketsel”öğrenme stilleri arasında negatif yönlü, istatistiksel olarak anlamlı ve zayıf bir ilişki saptanmıştır. Öğrencilerin“müziksel/ritmik zekâ”alanları ile“görsel”öğrenme stilleri arasında negatif yönlü, anlamlı ve zayıf bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin“içsel/öze dönük”zekâ alanları ile“görsel”öğrenme stilleri arasında negatif yönlü anlamlı ve zayıf bir ilişki bulunmuştur. Buna karşın özel yetenekli öğrencilerin çoklu zekâ alanlarının diğer boyutları ile öğrenme stilleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of present study is to describe the relationship status between the multiple intelligence domains and learning styles of gifted students in terms of gender, grade, maternal and paternal learning status. For this purpose, relational scanning model, one of the scanning models, was used in the research. The study group of the research consists of a total of 250 students, 5th, 6th and 7th students studying at Antalya/Kepez Science and Art Center in the spring semester of the 2020-2021 academic year. In the research,“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Multiple Intelligence Domains Evaluation Scale”prepared by Gülşen (2015) and“Learning Styles Scale”prepared by Gökdağ (2004) were used as data collection tools. The data obtained from the research were analyzed by using SPSS 22,0 package program. Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t-test for independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA), tukey HSD and pearson correlations tests were used to analyze the data. As a result of the research, it was concluded that the multiple intelligence domains of the gifted students were at an advanced level. It was found that there was significant difference betwen“visual/spatial”,“musical/rhythmic”and“interpersonal/social”intelligence domains of the students in terms of gender variable. A statistically significant difference was found between the“visual/spatial”,“musical/rhythmic”“physical/kinesthetic”and“intrapersonal”intelligence domains of gifted students in terms of grade levels. While there was a significant difference between the“musical/rhythmic”intelligence domain of students in terms of maternal learning status, there was no significant difference between the multiple intelligence domains in terms of paternal learning status. When the findings related to the learning styles were examined, it was found that there was a significant difference between“auditory”learning style of students in terms of gender. In addition, a statistically significant difference was found between learning styles in terms of grade levels. While there was a significant difference between the“visual”and“kinesthetic”learning styles in terms of maternal learning status, there was no statistically significant difference was found in terms of paternal learning status. When the finding regarding the correlation between the multiple intelligence domains and learning styles of gifted students were examined, a negative, significant and weak correlation was found between the“physical/kinesthetic”intelligence domain and the“visual”,“auditory”and“kinesthetic”learning styles. There was found a negative, significant and weak correlation between the students'“musical/rhythmic”intelligence domains and“visual”learning styles. In addition, a negative, significant and weak correlation was found between the students'“intrapersonal”intelligence domains and“visual”learning styles. On the other hand, there was no statistically significant correlation was found between the other dimensions of multiple intelligence domains and learning styles of gifted students.