Linearized harmonic methods for unsteady airfoil simulations
Hareketli kanat analizleri için doğrusal harmonik metotlar
  1. Tez No: 826879
  2. Yazar: MERT ŞENKARDEŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR UĞRAŞ BARAN, PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Süreklilik gösteren geçici hareketlere maruz kalan kanatlar, salınımlı ve dalgalanma hareketleri ve mekanik titreşimler gibi döngüsel hareket davranışı gösterirler. Bu hareketleri incelemek için geleneksel yöntemler, hesaplama yoğunluğu yüksek olan zamansal çözücüler kullanmaktadırlar. Bu yaklaşımlar genellikle sıvı-yapı bağlantısını sağlamak için birden fazla çözücü iterasyonu gerektirmekte ve bu da gereken işlem gücü miktarını daha da artırmaktadır. Bu araştırma, bu sorunları ele almak için sıkıştırılabilir akış denklemlerini kompleks uzaya çevirip orada çözerek ve bunları yapısal titreşim metodlarının standart kompleks değişken formülasyonlarıyla senkronize ederek çözüm bulmaktadır. Çalışma, kanat profilinin üzerindeki döngüsel hareketleri incelemek için turbomakineler analizinde daha önce kullanılan harmonik yöntemi, eldeki problem için yeniden uyarlamaktadır. Önerilen kompleks uzay tabanlı yöntem, frekans, faz ve genlik bilgilerini yakalayan ve böylece sıvı-yapı etkileşimlerini kolaylaştıran yüksek derecede verimli bir çözüm sunmaktadır. Bu yaklaşımı kullanarak, çözüm hızları, geleneksel yöntemlere göre radikal olarak hızlandırılabilmektedir. Bu verimlilik ve hesap maliyetindeki gelişme, daha ayrıntılı kanat profil performans analizlerinin önünü açmaktadır. Titiz testler, çözümün doğruluğunu onaylayıcı niteliktedir ve kanat profil tasarımı ve analizi uygulamalarında kullanım için gelecek vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
Airfoils, subjected to continuous transient motions, encounter cyclical disturbances such as pitching and plunging motions and mechanical vibrations. Conventional methods for examining these disturbances rely on computationally demanding temporal domain solvers. These approaches often require multiple runs for fluid-structure coupling, further amplifying their inefficiency. This research addresses these issues by reframing the compressible flow equations into the complex domain, synchronizing them with standard complex variable formulations of the vibration problems in the structural domain. The study retools the harmonic method—previously used in turbomachinery analyses—to investigate cyclical disturbances over airfoils. The proposed complex-variable-based method offers a highly efficient solution, capturing frequency, phase, and amplitude information, thus facilitating fluid-structure interactions. By utilizing this advanced approach, solution speeds are accelerated by two to three orders of magnitude compared to traditional methods. This reduction in computational time paves the way for more in-depth airfoil performance analysis under varied conditions. The proposed method had been tested on unsteady problems with NACA012 and NACA64A010 airfoils where in the case of former, the results matched with the experimental findings. Further testing is done on the NACA012 airfoil on canonical flutter test case. Testing confirms the accuracy of the method, demonstrating its potential for practical applications in airfoil design and analysis.