Phase-field modeling of cracking in additively manufactured concrete
Eklemeli şekilde üretilen betondaki çatlamanın faz alanı yöntemi ile modellenmesi
- Tez No: 826897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, eklemeli yöntem ile üretilen betonun hesaplamalı modellenmesini konu almaktadır. Eklemeli imalat, ürünün katman katman üretildiği otomatik bir süreci içerir. Bu tekniğin geleneksel beton üretim yöntemlerine kıyasla en önemli avantajlarından biri karmaşık şekil ve yapılara sahip beton elemanlarının kolayca üretilebilmesidir. Bu özel yapılar, betonun mukavemet ve tokluk gibi mekanik özelliklerini iyileştirebilir. Eklemeli imalatın bir diğer önemli avantajı da yüksek inşa hızıdır. Bu çalışmada, farklı yükleme koşulları altında çatlayan eklemeli şekilde üretilmiş betonun mekanik davranışının kestirimi için faz-alan yöntemi ile donatılmış yeni bir hesaplamalı yaklaşım geliştirilmiştir. Ayrıca, literatürdeki deneysel sonuçlar kullanılarak doğrulanan model, pratikte yaygın olarak kullanılmayan farklı baskı örüntülerinin, özellikle katmanların ve arayüzlerin özellikleri tarafından yönetilen beton elemanların çatlama davranışı üzerindeki etkisini araştırmak için kullanılmıştır. Önerilen yaklaşımın kestirimsel ve çok amaçlı kapasitesi, geliştirilen modelin yığma duvarlara uygulanmasıyla da doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is concerned with the computational modeling of additively manufactured concrete. Additive manufacturing involves an automated process where the product is produced layer-by-layer. One of the key advantages of this technique compared to traditional construction methods is that concrete members with complex shapes and structures can be produced easily. These tailored structures can enhance the mechanical properties of concrete such as strength and toughness considerably. Another key advantage of additive manufacturing is the high speed of construction. In this study, a new computational approach furnished with the phase-field fracture model is developed to analyze and predict the mechanical behavior of additively manufactured concrete undergoing cracking under different loading conditions. Moreover, the proposed model, validated using experimental results in the literature, is used to investigate the effect of different but scarcely used printing patterns on the cracking behavior of concrete members, particularly governed by the properties of layers and interfaces. The predictive and versatile capacity of the proposed approach is further validated through the application of the developed model to masonry walls.