Turistlerin coğrafi işaretli ürünlere yönelik tutumlarının destinasyon imajına ve tekrar satın alma niyetine etkisi: Karma yöntem araştırması
The effect of tourists' attitudes towards geographical indications products on destination image and repurchase intention: A Mixed method
  1. Tez No: 826916
  2. Yazar: NAZAN KORUCUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ASLAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada Kars'ı ziyaret eden turistlerin coğrafi işaretli ürünlere yönelik tutumları, Kars destinasyonunun imajı ve turistlerin Kars'a yönelik turistik ürünleri tekrar satın alma niyetlerinin hangi düzeyde olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında çalışmada coğrafi işaretli ürünlere yönelik tutumun destinasyon imajı ve tekrar satın alma niyetine olan etkisi ile destinasyon imajının tekrar satın alma niyetine etkisinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Karma yöntemli bu araştırmanın nicel verileri ilişkisel tarama modeli kullanılarak elde edilirken, nitel verileri ise durum çalışması deseni kullanılarak elde edilmiştir. Nicel boyutta çalışma evrenini 2022 yılında Kars'ı ziyaret eden turistik tüketiciler oluştururken örneklem basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 1272 kişiden oluşmaktadır. Çalışmanın nitel boyutunda maksimum çeşitliliğin yakalanabilmesi için 2022 yılında Kars'ı ziyaret eden turistlerin arasından cinsiyet, yaş ve geliş amacına göre sınıflandırılarak seçilen 12 katılımcı ile görüşme yürütülmüştür. Araştırmanın nicel verileri Yüce ve Korucuk tarafından 2019 yılında geliştirilen“Coğrafi İşaretli Ürünlere Yönelik Tutum Ölçeği”, Baloğlu ve McCleary tarafından 1999 yılında geliştirilen ve Kazancıoğlu tarafından 2020 yılında uyarlanan“Destinasyon İmajı Ölçeği”ve Şahin tarafından 2018 yılında geliştirilen“Tekrar Satın Alma Niyeti Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada kullanılan nitel veri toplama aracı ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Nicel veri analizinde nonparametrik tekniklerden yararlanılırken, nitel verilere içerik analizi uygulanmıştır. Çalışma soncunda Kars'ı ziyaret eden turistlerin Kars'ın coğrafi işaretli ürünlerine yönelik tutumlarının, Kars'ın destinasyon imajının ve Kars'a ait turistik ürünleri tekrar satın alma/Kars'ı tekrar ziyaret etme niyetlerinin yüksek ve çok yüksek düzey olduğu anlaşılmıştır. Çalışmada coğrafi işaretli ürünlere yönelik tutum, destinasyon imajı ve tekrar satın alma niyeti arasında pozitif yönlü anlamlı düşük-orta düzey ilişkiler tespit edilmiştir. Bunun yanında coğrafi işaretli ürünlere yönelik tutum destinasyon imajı üzerinde %48'lik pozitif yönlü bir etkiye sahipken, tekrar satın alma niyeti üzerinde %35'lik pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu; destinasyon imajının tekrar satın alma niyeti üzerinde %50'lik pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma elde edilen nitel sonuçların nicel sonuçları doğruladığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the attitudes of tourists visiting Kars towards geographically indicated products, the image of Kars destination and the level of tourists' intention to repurchase touristic products for Kars. In addition, it is also aimed to examine the effect of attitude towards geographically indicated products on destination image and repurchase intention, and the effect of destination image on repurchase intention. While the quantitative data of this mixed-method research were obtained using the relational survey model, the qualitative data were obtained using the case study design. While the population of the study in quantitative dimension consists of touristic consumers who visited Kars in 2022, the sample consists of 1272 people determined by using simple random sampling method. In order to achieve maximum diversity in the qualitative dimension of the study, interviews were conducted with 12 participants who were selected among the tourists who visited Kars in 2022, classified according to gender, age and purpose of arrival. Quantitative data of the research are“Attitude Scale towards Geographically Indicated Products”developed by Yüce and Korucuk in 2019,“Destination Image Scale”developed by Baloğlu and McCleary in 1999 and adapted by Kazancıoğlu in 2020, and“Repurchase Intention Scale”developed by Şahin in 2018, collected with The qualitative data collection tool used in the research is a semi-structured interview form developed by the researcher. While nonparametric techniques were used in quantitative data analysis, content analysis was applied to qualitative data. As a result of the study, it has been understood that the attitudes of the tourists visiting Kars towards the geographically indicated products of Kars, the destination image of Kars and their intention to repurchase/revisit Kars touristic products are high and very high. In the study, positive and significant low-medium level relationships were found between attitudes towards geographically indicated products, destination image and repurchase intention. In addition, while the attitude towards geographical indication products has a positive effect of 48% on the destination image, it has a positive effect of 35% on the intention to repurchase; It was concluded that the destination image has a positive effect of 50% on the repurchase intention. It was seen that the qualitative results obtained from the study confirmed the quantitative results. Various suggestions have been developed in line with the results obtained.