Farklı frekanslardaki ultrasonik dalgaların iki noktalı kırmızı örümceklere karşı etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of ultrasonic waves at different frequencies on bipedal red spiders
  1. Tez No: 826918
  2. Yazar: NAGİHAN MIZRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR, PROF. DR. OZAN DEMİRÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tarımsal zararlılarla mücadelede kullanılan pestisitler insan ve çevre sağlığı için büyük tehditler oluşturmasının yanında üretim maliyetlerinin de artmasına neden olan önemli faktörlerdendir. Önemli zararlı türlerden birisi olan İki Noktalı Kırmızı Örümcek (Tetranychus urticae Koch.) yüzlerce bitki türü üzerinde beslenip onların büyüyüp gelişmelerini olumsuz yönde etkileyen bir zararlıdır çiftçiler bu sorunu çözmeyi hedeflemektedirler. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan çalışmada farklı frekanslardaki ultrasonik ses dalgalarının T.urticae Koch. üzerinde ki etkileri belirlenmiştir. Bu çalışmada ultrasonik ses üreten bir cihaz yapılmıştır. Ultrasonik ses dalgaları AD9833 modülü üzerinden üretilip Arduino nano mikrodenetleyici kartı ile kontrol edilmiştir. Projede kullanılan doğrultmaç devreleri sayesinde şebekeden alınan 220 V 12 V ve 5 V'a dönüştürülmüş ve AD9833 modülü ile Arduino Nano mikrodenetleyici kartının beslemesi yapılmıştır. Deney aşamasında 45×20×30 cm boyutlarında pleksiglas malzemeden yapılmış ve üstten hoparlör girişi olup ön tarafından İki Noktalı Kırmızı Örümcek kaçışı için 5 cm çapında bir düzenek kurulmuştur. İki Noktalı Kırmızı Örümceğin beslenmesi için fasulye bitkileri yetiştirildi ve böcekler bitkiye bulaştırılıp 25 kHz ile 50 kHz aralığında 6 frekans verilerek deneyler yapıldı. Kontrol amacıyla aynı koşullarda yetiştirilen İki Noktalı Kırmızı Örümceklere, toplamda 3 tekerrürlü olarak, iki deney frekans uygulanmadan yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda frekansın uygulandığı bitkiler üzerinde sayımlar yapılmış ve kontrol bitkileri üzerinde yapılan sayımlar ile karşılaştırma yapılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda ultrasonik sesin uygulandığı bitkilerde İki Noktalı Kırmızı Örümcek miktarının daha az olduğu gözlemlenmiştir (P< 0.05).
Özet (Çeviri)
The pesticides used in the battle against agricultural pests pose significant threats to both human and environmental health, in addition to being important factors contributing to the increase in production costs. One of the notable pest species is the Two-Spotted Spider Mite (Tetranychus urticae Koch.), which feeds on hundreds of plant species, negatively impacting their growth and development. Farmers aim to solve this problem. In line with this objective, this study was conducted to determine the effects of ultrasonic sound waves at different frequencies on T. urticae Koch. In this study, a device that generates ultrasonic sound was constructed. Ultrasonic sound waves were generated through the AD9833 module and controlled using the Arduino Nano microcontroller board. Rectifier circuits used in the project converted 220 V to 12 V and 5 V from the mains, providing power to the AD9833 module and the Arduino Nano microcontroller board. During the experimental phase, a plexiglass structure measuring 45×20×30 cm was used, featuring a speaker input from the top and a 5 cm diameter arrangement on the front for the escape of Two-Spotted Spider Mites. Bean plants were cultivated to feed the Two-Spotted Spider Mites in the experiment, and insects were introduced to the plants. Experiments were conducted with 6 frequencies in the range of 25 kHz to 50 kHz. As a control, the same conditions were maintained for Two-Spotted Spider Mites that were cultivated without the application of the two experimental frequencies, with a total of 3 replicates. Following the experiments, counts were made on the plants where frequencies were applied, and these counts were compared with counts made on control plants. As a result of this comparison, it was observed that the quantity of Two-Spotted Spider Mites was significantly lower in plants where ultrasonic sound was applied (P< 0.05).