Tetrafonksiyonel epoksi reçinenin aminkürleştirici varlığındaki kürleşme reaksiyonlarınınkinetik açıdan incelenmesi
Kinetic investigation of the curing reactions of tetrafunctional epoxy resin in the presence of amine curing agent
  1. Tez No: 826928
  2. Yazar: MEVLÜT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ASİLTÜRK ERSOY, PROF. DR. MEHMET GALİP İÇDUYGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Özgül mekanik mukavemet özelliklerinin yüksek olmasının yanı sıra çok çeşitli yüzeylere yapışabilmesini sağlayan yüksek kimyasal reaktiviteleri, kimyasal dirençleri ve termal dayanımları sayesinde epoksi reçineler havacılık, uzay, denizcilik ve otomotiv gibi sektörler için çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Ayrıca elektriksel dirençleri sayesinde izolatör olarak elektrik endüstrisinde kullanımı yaygındır. Epoksi reçinelerin mekanik ve termal dayanımları üzerine yapılan araştırmalar sürekli olarak devam etmekle birlikte, kürlenmiş durumdaki reçinenin mekanik ve termal dayanımlarını etkileyen en önemli unsurlardan biri de kürleştirici ajan ve kürleme prosesidir. Bu çalışmada, daha önceden üretilmiş olan iki farklı epoksi reçine prosedürlerine uygun olarak çoğaltılmış, yapısal ve termal olarak karakterize edilmiştir. Difonksiyonel (diglisidil eter bisfenol-A) ve tetrafonksiyonel (tetraglisidil diamino difenil metan) esaslı reçinelerin her ikisi için de kürleştirici ajan olarak diamino difenil metan kullanılmıştır. Epoksi-amin grupları arasında meydana gelen ve çapraz bağlanarak kürlenmeyi sağlayan reaksiyonlar oto katalitiktir. İlk olarak sabit ısıtma hızları kullanılarak dinamik deneyler yapılmış ve buradan elde edilen verilere bağlı olarak izotermal deneyler gerçekleştirilmiştir. Her bir sistem için aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to their high specific mechanical strength properties as well as their high chemical reactivity, chemical resistance and thermal resistance, which enable them to adhere to a wide variety of surfaces, epoxy resins are in a very important position for sectors such as aviation, space, marine and automotive. They are also widely used in the electrical industry as insulators due to their electrical resistance. Although research on the mechanical and thermal strengths of epoxy resins continues continuously, one of the most important factors affecting the mechanical and thermal strengths of the resin in the cured state is the curing agent and curing process. In this study, two different epoxy resins that were previously produced were reproduced and characterized in accordance with their procedures. The curing agent for both the difunctional (diglycidyl ether bisphenol-A) and tetrafunctional (tetraglycidyl diamino diphenyl methane) resins was used as diamino diphenyl methane. The reactions that occur between epoxy-amine groups and provide crosslinking and curing are auto-catalytic. First, dynamic experiments were carried out using constant heating rates and isothermal experiments were carried out depending on the data obtained. Activation energies were calculated for each system.