A research on second-hand car buying motivations and tendencies of consumers in Iraq
Iraklı tüketicilerin ikinci el araba alma motivasyonları ve eğilimleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 826929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA KILIÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Irak'taki tüketicilerin ikinci el araba satın alma motivasyonlarını ve eğilimlerini incelemektedir. Çalışmada nicel araştırma deseni benimsenmiştir. Tüketicilerin eğilimleri ve motivasyonlarını belirlemek için tanımlayıcı araştırma yaklaşımından yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Irak Erbil'de ikinci el araba satın alan erkek alıcılar oluşturmaktadır. Örneklemi belirlemek için kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Irak'ın Erbil kentindeki en iyi ve en ünlü 20 otomobil bayisinde yüz yüze anket tekniği ile 277 katılımcıya ulaşılmıştır. Verilerin analizinde açıklayıcı faktör analizi, Cronbach katsayısı, betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Sonuçlara göre, katılımcıların yarısından fazlası iki veya daha fazla kez ikinci el araba satın almıştır. Katılımcılar ikinci el otomobil alırken fiyatı birinci öncelik olarak değerlendirmekte ve diğer faktörlere göre daha üst sıralarda önem vermektedir. Marka, aracın kaza yapmaması, yakıt verimliliği, aracın yaşı, aracın görünümü/stili ile kilometresi katılımcıların ikinci el otomobil alırken en çok önem verdikleri faktörlerdir. Aracın gücü, güvenlik ile ilgili özellikleri ve renk ise katılımcıların ikinci el araç alırken en az önem verdikleri faktörlerdir. Katılımcıların ikinci el otomobil satın alırken en çok tercih ettikleri otomobil markaları Japon otomobil markalarıdır. Katılımcıların önemli bir bölümü ikinci el arabaları araba galerisindeki satıcılardan almayı tercih etmektedir. Araştırma sonuçları, katılımcıların ikinci el araba satın alırken dört motivasyonla hareket ettiğini göstermektedir. Bu motivasyonlar; ekonomik motivasyonlar, kritik motivasyonlar, teklifin doğasına bağlı motivasyonlar ve kanalla ilgili motivasyonlardır.
Özet (Çeviri)
The study examines second-hand car buying motivations and tendencies of consumers in Iraq. In the study, it is utilized a quantitative research design. The description research approach is used to determine the tendencies and motivations. The population of the study consists of male buyers who buy second-hand cars in Erbil, Iraq. A convenience sampling approach was utilized to determine the respondents. 277 respondents were reached through face-to-face survey technique at the venues of the 20 best and most famous car dealers in Erbil, Iraq. In the analysis of the data, explanatory factor analysis, Cronbach coefficient, descriptive statistics, independent sample t test and one-way analysis of variance (Anova) test were used. According to the results, more than half of the participants bought a second-hand car two or more times. According to the findings, the participants considered price as the first priority when buying second-hand cars rank higher than the other factors. Brand, car accident-free, fuel efficiency, age of the car, look and style and mileage of the car are among the other factors that participants give importance to when buying a second-hand car. Power, safety and color are the least important factors when buying a second-hand car.The most preferred automobile brands by the participants when purchasing second-hand cars are Japanese automobile brands. An important proportion of the participants prefer to buy second-hand cars from sellers in the car gallery. The results of the research show that the participants act with four motivations when buying a second-hand car. These motivations are economic motivations, critical motivations, motivations linked to the nature of the offering, and channel-related motivations to buy second-hand cars.