Bazı Elazığ biberi genotiplerinin (Capsicum annuum L.) moleküler ve morfolojik karakterizasyonu ile anter kültürü etkinliğinin belirlenmesi
Molecular and morphological characterization of some Elazığ pepper genotypes (Capsicum annuum L.) and determination of anther culture efficiency
- Tez No: 826970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ülkemiz yerel biber genetik kaynakları bakımından oldukça zengin olup, büyük çoğunluğu ticari olarak üretilmekte, bölgesel olarak tüketilmesinin yanında ihracat potansiyeline sahiptir. Ancak bazı biber genotipleri ise uzun yıllar üreticilerin kendi tohumlarını açık tozlanan üretim alanlarından temin etmeleri ve üretimi bu şekilde devam ettirmelerinden dolayı zaman içerisinde verimlilikte ve kalitede kayıplar meydana gelmektedir. Bu biber yöresel biber çeşitlerinden biriside uzun yıllardan bu yana Elazığ ili ve çevre illerde yöresel olarak yetiştirilen ve bölge halkı tarafından severek tüketilen standart biber çeşididir. Ancak üretim alanları incelendiğinde söz konusu çeşitte açık tozlanmaya bağlı olarak açılımların olduğu gözlenmektedir. Buradan hareketle bu çalışmada Elazığ yöresinde lokal olarak yetiştirilen ve Elazığ biberi olarak bilinen biber çeşidin moleküler ve morfolojik karakterizasyonu ile anter kültürü etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is very rich in terms of local pepper genetic resources, most of it is produced commercially, it has export potential as well as being consumed regionally. However, some pepper genotypes cause losses in productivity and quality over time, as the producers obtain their own seeds from open pollinated production areas for many years and continue the production in this way. One of the local pepper varieties of this pepper is the standard pepper variety that has been grown locally in the province of Elazig and surrounding provinces for many years and is consumed fondly by the people of the region. However, when the production areas are examined, it is observed that there are expansions due to open pollination in this variety. From this point of view, in this study, it was aimed to determine the molecular and morphological characterization and anther culture efficiency of the pepper variety known as Elazig pepper and locally grown in the Elazig region.