Futbolcuların öz eleştırel düşünceleri ile sporda şıddet ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi(Kütahya ili örneği)
Investigation of the relationship between football players' self-critical thoughts and the levels of violence and aggression in sports
- Tez No: 826981
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmanın amacı, Futbolcuların Öz Eleştiriler düşünceleri ile Sporda Şiddet ve Saldırganlık Düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmamıza Kütahya ilinde 2022-2023 futbol sezonu döneminde aktif futbolculuğa devam etmekte olan 18 yaş altı ve 40 yaş arası 375 gönüllü bir şekilde araştırmamıza katılım sağlamıştır. Katılımcılara çevrimiçi ortamda hazırlanan 10 soruluk demografik bilgi formu ve saldırganlık envanteri ile problem çözme envanteri ölçekleri uygulanmıştır. Saldırganlık alt boyutlarının toplam puanlarının yaş gruplarına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0,05). Sporcu durumluk özeleştiri puanlarının medeni hale göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0,05). Saldırganlık alt boyut puanlarının lig statüsü değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the Self-Criticism thoughts of the Footballers and the Levels of Violence and Aggression in Sports. In the 2022-2023 football season in Kütahya province, 375 volunteers between the ages of 18 and 40, who continue to play active football, participated in our research. A demographic information form consisting of 10 questions prepared online, aggression inventory and problem solving inventory scales were applied to the participants. It was determined that the total scores of the aggression sub-dimensions differed significantly by age groups (p0.05). Athlete state self-criticism scores were found to differ significantly according to marital status (p0.05). It was determined that the aggression sub-dimension scores did not differ significantly according to the league status variable (p>0.05).