Yüksek doz vanadyum uygulamasının teşvik ettiği çok yönlü toksisitenin allium testi yardımıyla araştırılması
Investigation of multifaceted toxicity induced by high-dose vanadium exposure using the allium test
  1. Tez No: 826982
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada vanadyumun (VCI3) Allium cepa L. test materyalinde teşvik ettiği çok yönlü toksisite araştırılmıştır. Farklı fizyolojik (çimlenme, kök uzaması ve ağırlık kazanımı), sitogenetik (mitotik indeks: MI, kromozomal anormallikler ve mikronukleus: MN), biyokimyasal (malondialdehit: MDA, süperoksit dismutaz: SOD, katalaz: KAT) ve anatomik (kök meristematik hücre hasarları) parametreler toksisitenin belirlenmesinde indikatör olarak kullanılmıştır. A. cepa bulbları bir kontrol ve üç uygulama olacak şekilde toplam dört gruba ayrılmış ve 72 saat çimlendirilmiştir. Süre sonunda geleneksel preparasyon teknikleri uygulanarak, kök uçları mikroskobik gözlemler ve spektrofotometrik ölçümler için hazır hale getirilmiştir. Sonuçta en fazla çimlenme (%100), kök uzaması (10.4 cm) ve ağırlık kazanımı (6.85 g) kontrol grubunda belirlenmiştir. VCI3 maruziyeti ise doza bağlı olarak, incelenen tüm fizyolojik parametre değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı (p0.05) ve birkaç yapışkan kromozom (p>0.05) hariç kromozomal anormalliğe de rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the multifaceted toxicity induced by vanadium (VCI3) in Allium cepa L. test material was investigated. Different physiological (germination, root elongation and weight gain), cytogenetic (mitotic index: MI, chromosomal abnormalities: CAs and micronucleus: MN), biochemical (malondialdehyde: MDA, superoxide dismutase: SOD, catalase: CAT) and anatomical (stem meristematic cell damages) parameters were used as indicators for determining toxicity. A. cepa bulbs were divided into four groups, one control and three applications, and germinated for 72 h. At the end of the period, traditional preparation techniques were applied and root tips were made ready for microscopic observations and spectrophotometric measurements. As a result, the maximum germination (100%), root elongation (10.4 cm) and weight gain (6.85 g) were determined in the control group. VCI3 exposure caused statistically significant (p0.05) and a few sticky chromosome (p>0.05).