𝝂−conull ve 𝝂−kama fdk uzayları
𝝂 −conull and 𝝂 −wedge fdk spaces
  1. Tez No: 827034
  2. Yazar: ŞEYDA SEZGEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN DAĞADUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında 𝝂∈{p,bp,r,c} olmak üzere çift indisli diziler için 𝝂−yakınsaklık kavramı göz önüne alınarak (kuvvetli) 𝝂−conull ve (zayıf) 𝝂−kama (wedge) FDK uzayları tanımlandı. Diğer taraftan, Bennett (1974) tarafından yapılan çalışmaya ilişkin sonuçlar (kuvvetli) 𝝂−conull ve (zayıf) 𝝂−kama (wedge) FDK uzayları için incelendi. Ayrıca bu tür uzayların topolojik yapısı ile içerme (inclusion) dönüşümlerinin kompaktlığı arasındaki ilişki kuruldu. Diğer yandan, bu uzaylara ilişkin çeşitli karakterizasyonlar elde edildi. Son olarak ise (kuvvetli) 𝝂−conull ve (zayıf) 𝝂−kama (wedge) FDK uzaylarının toplanabilirlik alanlarındaki önemli bazı uygulamalar verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, considering the concept of 𝝂−convergence for double sequences, (strong) 𝝂− conull and (weak) 𝝂−wedge FDK spaces for 𝝂∈{p,bp,r,c} are defined. On the other hand, the results of Bennett (1974) are analysed for (strong) 𝝂−conull and (weak) 𝝂−wedge FDK spaces. Moreover, the relation between the topological structure of such spaces and the compactness of inclusion maps is established. On the other hand, various characterizations of these spaces were obtained. Finally,some important applications of (strong) 𝝂−conull and (weak) 𝝂−wedge FDK spaces in the field of summability are given.