Yüklü ayar bozonlarının üçlü anormal bağlaşımlarının lepton çarpıştırıcılarda araştırılması
Investigation of triple anomalous couplings of charged gauge bosons at lepton colliders
  1. Tez No: 887108
  2. Yazar: SELİN SOYSAL DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez kapsamında e-e+> W+W-> l^± ν_l jj süreci için 6-boyutlu anormal üçlü ayar bozon (aTGC) etkileşmeleri kompakt lineer çarpıştırıcıda (CLIC) çalışılmıştır. Süreç çarpıştırıcının √s=3 TeV kütle merkezi enerjisi opsiyonu için incelenmiştir. Standart Model Ötesinden gelen katkılar etkin alan teorisi göz önünde bulundurularak üçlü ayar bozonlarının altı boyutlu etkileşmelerinden getirilmiştir ve burada yeni fizik etkileri araştırılarak yeni fizik bağlaşımları üzerine sınırlamalar getirilmeye çalışılmıştır. Sürecin benzetimi yapılırken olayların üretiminde MadGraph5_aMC@NLO programı kullanılmıştır. Üretilen ayar bozonlarının bozunum ve hadronizasyonu için Pythia8 ve detektör benzetimi için de Delphes programı kullanılmıştır. Sonrasında ROOT makroları yardımıyla bağlaşım sabitleri için analizler yapılmıştır. Analiz aşamasında Lint=1 ab-1 ışınlıkla İstatistiksel Anlamlılık (SS) yöntemi kullanılarak bağlaşım sabitleri üzerine 3σ güvenilirlikle (%99,73) sınırlar getirilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen sınırlamalar her bir bağlaşım sabiti için şu şekildedir: c_b [-8.1; +7.3], c_W [-5.8; +5.4], c_WWW [-3.0; +3.1], c_(W ̃WW) [-1.6; +1.4]. Bulunan sınırlamalar, deneylerden elde edilen limitlerden daha iyidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the process e-e+> W+W-> l^± ν_l jj for 6-dimensional anomalous triple gauge boson (aTGC) interactions was studied at the Compact Linear Collider (CLIC). The process was investigated for the collider's center-of-mass energy option of √s=3 TeV. Contributions beyond the Standard Model were considered using effective field theory, focusing on the six-dimensional interactions of triple gauge bosons. The aim was to explore new physics effects and impose constraints on new physics couplings. For the simulation of the process, the MadGraph5_aMC@NLO program was used for event generation. Pythia8 was used for the decay and hadronization of the generated gauge bosons, and the Delphes program was utilized for detector simulation. Subsequent analyses of the coupling constants were performed using ROOT macros. During the analysis phase, constraints on the coupling constants were derived with 3σ confidence level (99.73%) using the Statistical Significance (SS) method with an integrated luminosity of Lint=1 ab-1. The constraints obtained for each coupling constant are as follows: c_b [-8.1; +7.3], c_W [-5.8; +5.4], c_WWW [-3.0; +3.1], c_(W ̃WW) [-1.6; +1.4]. The limits found are better than the limits obtained from experiments.