Comatose patient monitoring system using (iot)
(IOT) kullanılan komatoz hasta takip sistemi
  1. Tez No: 827039
  2. Yazar: HUSSAM AHMED RAMMO ALIBRAHIEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Komadaki hastaların sürekli takip ve bakıma ihtiyaç duyması nedeniyle komadaki hastaların takibi sağlık hizmetlerinin kritik bir yönüdür. Son zamanlarda Nesnelerin İnterneti (IoT), hasta izlemenin doğruluğunu ve verimliliğini artırma potansiyeli sunan, sağlık hizmetleri uygulamaları için umut verici bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Çalışmada, hastanın yaşamsal belirtileri, hareketleri ve ayrıca diğerlerine ilişkin gerçek zamanlı verileri toplamak ve iletmek için giyilebilir sensörler ve kablosuz iletişim kullanan (IoT) tabanlı bir koma hasta izleme sistemi öneriyoruz. Sistem, toplanan verileri analiz etmek ve sağlık profesyonellerine hastanın durumu hakkında kayda değer bilgiler sağlamak için veri analitiğini, yapay zekayı ve makine öğrenimi algoritmalarını içerir. Sistem ayrıca uzaktan izleme ve konsültasyonu mümkün kılmak için bulut bilişim ve teletıp teknolojilerini kullanarak, Yerinde sağlık uzmanlarına duyulan ihtiyaç nedeniyle, önerdiğimiz yöntemin koma hastalarının bakım kalitesini önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Coma-patient monitoring is a critical aspect of healthcare, as patients in comatose states require constant monitoring and care, lately, IoT has shown as a promising technology for healthcare applications, offering the potential to improve the accuracy and efficiency of patient monitoring, In this study, we suggest an (IoT) based coma patient monitoring system, which utilizes wearable sensors and wireless communication to collect and transmit real- time data on the patient's vital signs, movements, and also others. The system incorporates data analytics, artificial intelligence, and machine learning algorithms to analyze the collected data and provide healthcare professionals with mentionable insights into the state of the patient, The system also utilizes cloud computing and telemedicine technologies to enable remote monitoring and consultation, reducing the need for on-site healthcare professionals, We feel that our suggested method has the potential to dramatically enhance coma patients' quality of care.