Indonesian palm oil export analysis
Endonezya palm yağı ihracat analizi
  1. Tez No: 827041
  2. Yazar: ZAHRATURRAHMI ZAHRATURRAHMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VECDİ DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, 1990-2019 yılları arasında Endonezya'nın palm yağı ihracatını etkileyen faktörleri ve COVID-19 pandemisinin (2020-2021 dönemi) Endonezya'nın palm yağı ihracatı üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada aynı zamanda Endonezya palm yağı ihracatçısı şirketlerin yapısını ortaya koymak, palm yağı ihracatçısı şirketlerin sorunlarını belirlemek ve bu sorunlara çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Birincil veriler, Endonezya'da palm yağı ihraçatı yapan 15 şirket ile doğrudan gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlar yoluyla elde edilmiştir. Çalışmada, 1990-2019 yılları arasında Endonezya'nın palm yağı ihracatını etkileyen faktörleri analiz etmek için regresyon önkoşullarının test edilmesi, klasik varsayım ve çoklu doğrusal regresyon yöntemleri kullanılmıştır. COVID-19 salgınının (2020-2021) Endonezya'nın palm yağı ihracatı üzerindeki etkisini analiz etmek için literatür taraması yapılmış ve basit tanımlayıcı yöntemler kullanmıştır. Endonezya palm yağı ihracat şirketlerinin yapısını, sorunlarını belirlemek ve çözümlerini ortaya koymak için tablolar ve karşılaştırmalı yorumlama için temel istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, palm yağı üretimi, IDR karşısındaki USD döviz kuru ve dünya palm yağı fiyatı Endonezya palm yağı ihracatı üzerinde %96.5'lik bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Tedarik zincirindeki aksaklıklar, işgücü sınırlamaları ve diğer kısıtlamalar nedeniyle COVID-19 salgını sırasında palm yağı üretimi ve ihracat hacmi azalmıştır. Palm yağı şirketleri, üretim, ihracat ve iklim sorunları, yüksek gübre fiyatları, küresel ekonomik belirsizlik, ihracat kısıtlama politikaları ve çevresel ve sosyal STK'ların palm yağı ile ilgili olumsuz kampanyaları gibi iç ve dış konularda çeşitli sorunlarla karşılaştığı belirlenmiştir. Şirketler tarafından uygulanacak çözümler arasında dikkatli gübreleme planlaması, entegre zararlı yönetimi'nin uygulanması, pazar çeşitlendirmesi, endüstri birliklerine aktif katılım ve ulusal ile uluslararası palm yağı sürdürülebilirlik standartlarına uyum sağlama yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the factors affecting Indonesian palm oil exports between 1990-2019 and the impact of the COVID-19 pandemic (2020-2021 period) on Indonesian palm oil exports. This study also reveals the structure of Indonesian palm oil exporting companies, identifies the problems of palm oil exporting companies, and proposes solutions to these problems. Primary data was obtained through in-depth interviews with 15 Indonesian palm oil exporters. The study used regression prerequisite testing, classical assumption, and multiple linear regression methods to analyze the factors affecting Indonesian palm oil exports between 1990-2019. A literature review and simple descriptive methods were used to analyze the impact of the COVID-19 pandemic (2020-2021) on Indonesian palm oil exports. Basic statistical methods for comparative interpretation were used to identify Indonesian palm oil export companies' structure, problems, and solutions. According to the results, palm oil production, the USD exchange rate against the IDR, and the world palm oil price had a 96.5% impact on Indonesian palm oil exports. Palm oil production and export volume decreased during the COVID-19 pandemic due to supply chain disruptions, labor limitations, and other constraints. Palm oil companies faced various internal and external challenges, including production, export, and climate issues, high fertilizer prices, global economic uncertainty, export restriction policies, and negative campaigns by environmental and social NGOs on palm oil. Solutions to be implemented by companies include careful fertilization planning, implementation of integrated pest management, market diversification, active participation in industry associations, and compliance with national and international palm oil sustainability standards.