Rasgele vektör dizilerinin zayıf a-düzgün integrallenebilirliği
Weak a-uniform integrability of sequences of random elements
  1. Tez No: 827042
  2. Yazar: HAVVA ULUÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde fonksiyonel analiz ve reel analize ilişkin bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde normlu uzaylardaki diziler için zayıf A-istatistiksel yakınsaklık ve zayıf A-kuvvetli toplanabilme kavramları tanımlanmış ve bu kavramların sınırlı diziler uzayı üzerinde denkliği gösterilmiştir. Zayıf topolojideki A-istatistiksel yakınsaklık kavramının zayıf A-istatistiksel yakınsaklık kavramı ile çakışık olduğu gösterilmiştir. Daha sonra zayıf A-düzgün integrallenebilme kavramı verilip, normlu uzayda değer alan bir x dizisinin zayıf A-kuvvetli toplanabilir olması için gerek ve yeter şartın x dizisinin zayıf A-istatistiksel yakınsak ve zayıf A-düzgün integrallenebilir olduğuna yer verilmiştir. Dördüncü bölümde topolojik vektör uzaylarında değer alan rasgele vektör dizileri için Pettis integrali yardımıyla A-istatistiksel yakınsaklık ile A-kuvvetli toplanabilirlik kavramlarının yeni bir versiyonu tanımlanmış ve bu kavramların üçüncü bölümde verdiğimiz kavramlar ile aralarındaki özel ilişkiye dair sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca rasgele vektör dizilerinin Pettis A-sınırlı düzgün integrallenebilme tanımı verilmiş ve bu kavramın Pettis düzgün integrallenebilme ile Bochner A-kompakt düzgün integrallenebilme kavramının genelleş- tirilmesi olduğu gösterilmiştir. Pettis A-sınırlı düzgün integrallenebilme kavramına ilişkin bazı teorem ve sonuçlara yer verilmiştir. Son bölümde ise tezin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic concepts of functional analysis and real analysis are recalled. In the third chapter, the concepts of weak A-statistical convergence and weak A-strong summability are introduced in normed spaces and the equivalence of these concepts for bounded sequences is given. It is showed that weak A-statistical convergence coincide with A-statistical convergence in weak topology. After the concept of weak A-uniform integrability is defined, it is shown that a sequence is weakly A-strongly summable if and only if it is weakly A-statistically convergent and weakly A-uniformly integrable in normed spaces. In the fourth chapter, the concepts of A-statistical convergence and A-strong summability are generalized for sequences of random elements in topological vector spaces by using the Pettis integral. A relationship between these more general concepts and the concepts is given in the third chapter is obtained. Also we introduce a new versiyon of uniform integrability that is called A-bounded uniformly Pettis integrable for the sequences of random elements. It is showed that this new concept is generalization of Pettis uniform integrability and A-compact uniform Bochner integrability. Some theorems and results related to the concept of Pettis A-bounded uniform integrability are given. Finally, in the last chapter, the analysis of the obtained results is given.