Klinik açıdan önemli bakteriyel ve fungal patojenlerin DNA'sınıntayinine yönelik nano-polimeraz zincir reaksiyonu (nano-PCR) temelli yöntemlerinin geliştirilmesi
Development of nanoparticle-polymerase chain reaction (nano PCR) based methods for the detection of clinically important bacterial and fungal pathogen's DNA
- Tez No: 827071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Enfeksiyonel hastalıklarda doğru tedavilerin zamanında uygulanabilmesi için hastalığa neden olan patojen mikroorganizmaların erken ve doğru bir şekilde tanımlanması oldukça kritiktir. Genotipik özelliklerden faydalanılarak mikroorganizmaları tür düzeyinde hassas, doğru ve hızlı bir şekilde tanımlamaya olanak sağlayan PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) tekniği modern tıp laboratuvarlarının ve klinik mikrobiyolojinin vazgeçilmez bir aracı haline gelmiştir. PCR tekniğinde kalıp DNA'ya erişimin sınırlı, kalıbın yüksek guanin-sitozin oranına sahip olması, reaksiyon içerisinde sekonder yapılaşma gibi yöntemin verimini ve spesifikliğini etkileyen birtakım zorluklar vardır. Bu zorlukları aşmak için PCR programında modifikasyonlar uygulanmış, bileşenlerine ekler yapılmış fakat bu sorunlara evrensel uygulamaya sahip bir çözüm üretilememiştir. Son yıllarda güçlü adsorban ve termal iletkenlik gibi özelliklere sahip nanomalzemeler ile PCR'ın performansını düşüren bu sorunların aşılabileceği yönünde iddialar öne sürülmüştür. Bu tez çalışmasında, klinik açıdan öneme sahip patojenlerin tespiti için geleneksel mikrobiyal tayin yöntemlerine kıyasla daha spesifik, hassas, hızlı ve bunun yanında çoklu analize imkan tanıyan bir PCR yöntemi geliştirildi. Patojenlerin genomlarında korunmuş bölgelerin amplifikasyonu ile birbiri yanında analizi hedeflenirken, nanomalzemelerin çoklu amplifikasyonun gerçekleştiği ortamda reaksiyon verimi üzerine etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Early and precise identification of pathogen microorganisms those causing the disease is very crucial in infectious diseases. By providing sensitive, accurate and fast identification of the microorganism in species level through genotypic characteristics, polymerase chain reaction (PCR) technique has became essential tool in modern medicine laboratories and clinical microbiology. PCR faces certain challenges those affecting PCR effiency and specificity including limited availability of template, high guanin-cytosine content, secondary structure formation. Even though, PCR program modification have been adapted and additives have been used, a solution being universally applicable have not been introduced to overcome these challenges. In recent years, claims have been raised that nanomaterials adhering properties including strong adsorbance and thermal conductivity could be used to overcome these challenges causing decrease in PCR performance. In this thesis study, a PCR technique have been developed which is more spesific, sensitive, faster than conventional microbial identification method and is also offering multiple analysis for the detection of clinically important pathogens. Simultaneous detection of pathogen have been aimed through amplification of conserved region in pathogen's genome, whereas the effect of nanomaterials on the reaction efficiency in multiple amplification setting have been investigated.