Spontan basınç yaralanması domuz modelinin geliştirilmesi
Developing a spontaneous pressure injury pig model
  1. Tez No: 827072
  2. Yazar: ÖZGÜ BAKÇEK AKÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma domuzlar üzerinde insanlardaki kliniği simüle eden, spontan bir basınç yaralanması modeli geliştirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışma verileri, farklı pozisyon süreleri kapsamında (2 saat n=1, 4 saat n=1, 6 saat n=1) toplam 3 Yorkshire cinsi evcil erkek domuzlardan (Sus scrofa domesticus) elde edilmiştir. Her bir grubun pozisyon öncesinde beden ölçüleri alındıktan sonra, ara yüz basıncı, lokal cilt sıcaklığı, nem ve doku perfüzyonu değeri ölçülmüş olup, grup saati süresince (2 saat, 4 saat, 6 saat) sol lateral pozisyonda standart hastane yatağı üzerine yatırılmıştır. Pozisyon sonrası bu ölçümler tekrarlanmış, ön-arka bacakları makroskopik, dermoskopik ve histolojik olarak değerlendirilmiştir. Tüm uygulama prosedürleri boyunca anestezi altında olan hayvanlara, hiç uyandırılmadan ötenazi uygulanmıştır. Çalışmada yer alan tüm deney hayvanlarının beden ölçümleri ve pozisyon öncesi değerleri açısından benzer oldukları değerlendirilmiştir. Makroskopik değerlendirmede 4 saat ve 6 saat pozisyon süreleri sonunda; basınç altında kalan arka bacaklarda basmakla solan kızarıklık geliştiği, basınç yaralanmasına ilişkin dermoskopik bulguların, 2 saatte az, 4 saat ve 6 saatte de sık ve benzer yoğunlukta olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study is aimed at developing spontaneous model of pressure injury that simulates clinics in humans over pigs. The study data obtained by three Yorkshire domestic male pigs with in different position periods (2 hours n=1, 6 hours n=1, 4 hours n=1,). After the body measurements were taken before each group position interface pressure, local skin temperature, humidity and tissue perfusion value was measured, deposited on the standard hospital bed in the left lateral position during the groups hours. After the position, these measurements were repeated, and their front and rear legs were evaluate macroscopic, dermoscopic and histological. During the entire procedure of practice, animals under anesthesia were euthanized without being awakened. All of the experimental animals in the study were evaluated to be similar in terms of body measurements and preposition values. The macroscopic assesment found that after 4 hours and 6 hours of position time, blanchable erythema develop in rear legs, dermoscopic findings for pressure injury were frequent and similar densities in 2 hours, less than 4 hours and 6 hours. The histological evaluation observed hemorrhage in muscle tissue in 4 hours and increased hemorrhage in muscle tissue 6 hours, and found that histological exchange score were higher in 6 hours than 2 hours (p< 0.05). In the process of creating spontaneous pressure injury, it is recommended that a spontaneous pressure injury pig model be used to create Yorkshire domestic male pig is deposited in the same position for 6 hours on a standard hospital bed. This study is aimed at developing a spontaneous model of pressure injury that simulates clinics in humans over pigs.